Kultura i rozrywka

Organek z koncertem “Ocali nas miłość”

11 listopada o 18.00 w Bielskim Centrum Kultury z okazji Narodowego Święta Niepodległości z koncertem “Ocali nas miłość” wystąpi zespół Organek.

Grupa ta założona została w 2013 roku przez Tomasza Organka – wokalistę, kompozytora, autora tekstów piosenek, opowiadań i felietonów, laureata czterech Fryderyków i wielu innych prestiżowych nagród, dyrektora muzycznego cyklu Męskie Granie w latach 2016, 2017.

W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe) i Robert Markiewicz (perkusja). Grupa zagrała kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. Regularnie występuje na największych polskich festiwalach, a jej piosenki zajmują czołowe miejsca na listach przebojów polskich rozgłośni radiowych.

W 2021 roku ukazała się płyta “Ocali nas miłość”, będąca efektem współpracy zespołu z Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tomasz Organek napisał teksty inspirowane zdjęciami jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów: Eugeniusza Lokajskiego ps. “Brok”. Kolekcja prawie tysiąca jego zdjęć w ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy. – Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie – komentuje Tomasz Organek. – Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same.

– Uczestnicy Powstania Warszawskiego fascynują kolejne pokolenia – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Życiorysy powstańców przyciągają uwagę żarliwością zaangażowania w istotne sprawy. Spuścizna życia wielu z nich, mimo że z wyroku historii zakończonego przedwcześnie, jest imponująca. Jedną z osób, których biografia rozbudza wyobraźnię, jest Eugeniusz Lokajski ps. “Brok” – wybitny sportowiec, genialny fotograf, żołnierz i powstaniec. Cieszę się, że dzięki Tomaszowi Organkowi i płycie „Ocali nas miłość” młode osoby będą miały szansę zetknąć się z życiorysem ich rówieśnika, któremu przyszło żyć i tworzyć w naprawdę trudnych czasach.

Teksty piosenek z albumu “Ocali nas miłość” brzmią bardzo aktualnie. Płyta stanowi swego rodzaju most pomiędzy rokiem 1944 a współczesnością. Na płycie wystąpili gościnnie Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska. Na koncercie w Bielsku-Białej gośćmi specjalnymi będą Klaudia Szafrańska i młody wokalista Dawid Tyszkowski.

Bilety na koncert dostępne są w kasie BCK oraz TUTAJ

google_news