Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn

Osadzeni się szkolą. I malują bielski zakład

Fot. mat. pras.

Zachowując zasady reżimu sanitarnego w bielskim oddziale zewnętrznym cieszyńskiego Zakładu Karnego szkolonych jest 12 nowych technologów robót wykończeniowych. Kurs zawodowy dla skazanych odbywa się w ramach Projektu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój.

Zajęcia rozpoczęły się 6 października i są rozplanowane do 4 listopada. W tym okresie czasu sześciu recydywistów penitencjarnych i sześciu pierwszy raz karanych mężczyzn wzięło udział w teoretycznej części szkolenia oraz poznało zagadnienia BHP i pierwszej pomocy przedmedycznej. Obecnie trwa praktyczna część nauki nowego zawodu. Skazani uczą się malowania, dzięki czemu kilka pomieszczeń w jednostce zostanie odświeżonych. Uczestnicy kursu zawodowego zostali wybrani przez wychowawców spośród osadzonych nie posiadających zawodu, bądź długotrwale bezrobotnych. Dzięki zakwalifikowaniu do tych oddziaływań zdobędą nowe kwalifikacje, które ułatwią im znalezienie legalnej pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności. Większość z nich, po pozytywnych wyniku testu kończącego kurs, zostanie zatrudnionych na terenie jednostki. Pomoże to usystematyzować zdobyte umiejętności oraz utrwalić nawyk pracy.

Kursy zawodowe finansowane z funduszy unijnych weszły w stały repertuar oddziaływań resocjalizacyjnych prowadzonych we więzieniach. Ich realizacja w dobie epidemii wymaga dodatkowej pracy ze strony funkcjonariuszy. Takich kursów w Cieszynie i Bielsku-Białej zorganizowano w tym roku już 4, a kolejne są w przygotowaniu. Te działania funkcjonariuszy dadzą kilkudziesięciu osadzonym możliwość aktywnego odnalezienia się na rynku pracy i przyczynią się do ich wyjścia poza obszar zagrożony społecznym wykluczeniem.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments