Wydarzenia Cieszyn

Ks. Oskar Wild nowym proboszczem ewangelickim w Wiśle Głębcach

Fot. PEA w Skoczowie

Ks. Oskar Wild został nowym proboszczem ewangelickim w Wiśle Głębcach. Taką decyzję podjęło dziś Wyborcze Zgromadzenie Parafialne.

Jak informuje Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wybory przeprowadził biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago wraz z kuratorem diecezji Tomaszem Bujokiem. Ks. Wild był jedynym kandydatem. Na 117 głosujących, za kandydaturą głosowało 111 osób.

Ks. Oskar Wild urodził się 7 października 1987 r. w Słupsku. Po zakończeniu nauki w szkole średniej rozpoczął naukę na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Był stypendystą Gustav-Adolf-Werk oraz Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego i przez dwa semestry studiował na Uniwersytecie w Lipsku. Naukę zakończył w czerwcu 2012 r. obroną pracy magisterskiej pt. „Księża w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1994-2012 – analiza teologiczno-biograficzna”.

Po ukończeniu ChAT odbywał praktyki kandydackie w Olsztynie i Katowicach, a po ordynacji, która miała miejsce 6 września 2014 r. w Żorach, pracował jako wikariusz w Ustroniu i Wiśle, a obecnie w Skoczowie.

Jest jednym z redaktorów profilu kościoła i diecezji cieszyńskiej na Facebooku oraz jednym z administratorów strony internetowej diecezji cieszyńskiej. Koordynuje diecezjalną akcję charytatywną „Kromka chleba dla bliźniego” oraz jest współorganizatorem akcji „Odpowiedzialni za stworzenie”.

Jest żonaty z Eweliną, z którą ma dwóch synów.

 

google_news
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
11 miesięcy temu

Życzę 77 krotnych owoców w służbie Bożej. Wielkim wyzwaniem Kościoła Ewangelickiego jest nauczanie skierowane do wszystkich dzieci i rodziców w Polsce i świecie na temat stop niemoralności i wychowanie w pobożności i prawości. Podkreśleniu wymaga wychowanie dzieci na gruncie patriotyzmu. Historia Polski m. in. XVII oraz początku XX wieku jest przykładem wysokiego morale Polski, którego filarem jest Kościół Ewangelicki, o czym wszyscy wiemy.

Mariusz
Mariusz
11 miesięcy temu

To ksiądz i tylko tak okresla sie duchownego w Kosciele Ewangelickim (patrz wikipedia Luteranie) ale racja potocznie na ksiedza ewangelickiego także mowi sie pastor.

Piotr
Piotr
11 miesięcy temu

Oskar Wilde gdzieś już o takim słyszałem.

Kazo
Kazo
11 miesięcy temu

I to jest konkretny wybór proboszcza zboru a nie jak w kościele katolickim że wierni kościoła katolickiego nie mają nic do powiedzenia biskup nasadzie na parafię i czy się to wiernym podoba czy też nie.

jan
jan
11 miesięcy temu

To jest pastor a nie ksiądz.

Kazo
Kazo
11 miesięcy temu
Reply to  jan

Zgadza się to jest pastor a nie ksiądz ale po tych samych studiach co ksiądz katolicki.

Tomasz
Tomasz
11 miesięcy temu
Reply to  Kazo

tych samych?

Konrad
Konrad
10 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

studiował w Polsce w Warszawie i w Niemczech w Lipsku – tak jest napisane

Sebastian
Sebastian
11 miesięcy temu

Przecież to żaden ksiądz.

Krzyś
Krzyś
11 miesięcy temu
Reply to  Sebastian

…poczytaj trochę, dowiedz się zanim zaczniesz pisać durne komentarze…

Adam
Adam
11 miesięcy temu

Niech Pan będzie z Tobą do końca Twoich dni. Dużo cierpliwości i zrozumienia dla wszystkich.

obroniłbym się
obroniłbym się
11 miesięcy temu

Temat pracy magisterskiej nietrudny.

może tu wzór?
może tu wzór?
11 miesięcy temu

Jaka była frekwencja w głosowaniu parafian?

ja
ja
11 miesięcy temu

20%