Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Osprzęt do wózków widłowych – czym jest? Kiedy sprawdza się najlepiej?

Nie każdy posiadacz wózka jezdniowego wie, iż istnieje tani i szybki sposób na zwiększenie nie tylko wydajności, ale przede wszystkim wielofunkcyjności, swojego sprzętu. Sposobem tym, jest zastosowanie osprzętu do wózków widłowych. Czym jest taki osprzęt? Na jakich pojazdach można go montować i kiedy sprawdza się najlepiej? Tego dowiecie się w naszym artykule!

Czym jest osprzęt do wózków widłowych?

Osprzęt do wózków widłowych są to inaczej akcesoria wymienne, które można zamontować (w zależności od zastosowania) na różnego typu wózkach podnośnikowych. Dodatkowe, montowane elementy osprzętu sprawiają, że pojazd zyskuje nowe funkcje oraz możliwości, a tym samym może jeszcze lepiej i pełniej odpowiadać na bieżące, indywidualne potrzeby firmy. Dodatkowo, dzięki wymiennemu osprzętowi przedsiębiorcy mogą ograniczyć wydatki związane z zakupem dodatkowych urządzeń (pługów, dźwigów, koparek), wykorzystując jedynie posiadane przez siebie wózki.
Dodatkowy osprzęt do wózków to rozwiązanie innowacyjne i bardzo wygodne, a przy tym tanie.

Na jakich pojazdach można zamontować osprzęt?

Nie każdy rodzaj osprzętu można zamontować na dowolnym wózku. Dlatego przez zakupem dodatkowych akcesoriów należy koniecznie upewnić się, czy są one kompatybilne z posiadanym urządzeniem.
Najpopularniejszym rodzajem osprzętu do wózków widłowych są oczywiście widły, które montuje się w wielu wózkach widłowych podnośnikowych. Jako, że widły ulegają po pewnym czasie zużyciu – należy regularnie kontrolować ich stan (poziom starcia, odgięcie, odkształcenia, ewentualne pęknięcia, czy inne usterki). W przypadku części urządzeń – widły można zastąpić poprzez montaż innego typu akcesoriów – czyli osprzętu.

Bardzo istotne jest rozróżnienie elementów, które montuje się na:

  • wózkach czołowych (głównie spalinowych – takich jak tu czy tutaj);
  • wózkach terenowych;
  • ładowarkach teleskopowych.

Z uwagi na to, iż wymienione wyżej urządzenia znacząco różnią się od siebie, posiadają one także inny sposób montowania oraz inny rodzaj dostępnego osprzętu.

Dla przykładu:

  • na wózku czołowym można zamontować przesuw boczny, pozycjoner wideł, chwytak do beczek czy bel papieru;
  • dla wózka terenowego dobrze wybrać różnego typu czerpaki oraz chwytaki a także łyżki;
  • ładowarki teleskopowe można zmodernizować za pomocą: chwytaków, wciągarek, łyżek a nawet wysięgników czy wciągarek.

Spośród tych trzech typów urządzeń, to właśnie ładowarki teleskopowe posiadają największe możliwości i najliczniejszy dostępny na rynku osprzęt.

Rodzaje osprzętu do wózków widłowych

Powyżej wymienione zostały różne typy osprzętów do wózków widłowych. Przyjrzymy się niektórym poniżej, opisując pokrótce możliwości jakie prezentują:

Łyżki i czerpaki do wózków widłowych

Istnieje wiele rodzajów specjalistycznych łyżek i czerpaków, które mają bardzo konkretne przeznaczenie i zastosowanie, wśród nich wymienić można: czerpaki zbierakowe (np. do buraków), do odpadów, z ruchomymi rotorami, a nawet czerpaki do betonu. Nie mniej istnieje kategorii łyżek do wózków widłowych: skarpowe, podsiębierne czy dwudzielne – to tylko niektóre z licznych dostępnych na rynku elementów.
Łyżki i czerpaki wykorzystuje się najczęściej w pracach budowlanych oraz w rolnictwie, gdzie sprawdzają się podczas transportowania nietypowych materiałów (takich jak: warzywa, bele siana, piasek oraz gruz).

Wysięgniki

Wysięgniki sprawdzają się podczas transportowania i przenoszenia zawieszonych ładunków. W łatwy sposób przekształcają one zwykły wózek teleskopowy w specjalistyczny żuraw. Na rynku dostępne są m.in. wysięgniki przedłużane, z wciągarką, z hakiem oraz nastawne.
Po zamontowaniu wysięgnika, wózek teleskopowy z łatwością radzi sobie z transportem i układaniem belek czy dźwigarów – dzięki czemu ten element osprzętu jest chętnie wybierany do tartaków, zakładów przemysłowych oraz na miejsca budów i rozbiórek.

Chwytaki

Wśród chwytaków wyróżnia się: chwytaki obrotowe, przeznaczone do beczek, do opon, wyposażone w obrotowe widły oraz chwytaki z zębami.
Dzięki swojej charakterystycznej budowie czerpaki wykorzystywane są przede wszystkim w transporcie rolniczym – do przewożenia obornika, wybierania kiszonki, układania bel siana. Poza tym chwytaki znajdują zastosowanie w przemyśle, gdzie z często korzysta się z chwytaków do opon, kartonów, rur i rol papieru, wyrobów betonowych oraz złomu.

Platformy robocze

Platformy robocze są nietypowym rodzajem osprzętu do wózków widłowych, gdyż mają za zadanie przede wszystkim unoszenie ludzi na dane wysokości. Znacząco zwiększa to dostępność i komfort wykonywania wszystkich prac na wysokościach – począwszy od dbania o infrastrukturę dróg (wycinanie gałęzi, naprawy elektryczne na słupach), poprzez prace budowlane i renowacyjne, aż po zadania związane np. z budowaniem sceny i inne typu obiektów podczas imprez masowych.

Co zyskuje się wybierając osprzęt do wózków widłowych?

Montaż wymiennego osprzętu do wózków widłowych niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, pośród których wymienić można m.in.:

  • ograniczenie wydatków – zakup osprzętu to wydatek mniejszy niż kupno nowego pojazdu;
  • zwiększenie możliwości wózka – dzięki dodatkowym elementom urządzenie staje się bardziej wielofunkcyjne, np. może transportować innego typu ładunki – takie jak np. materiały sypkie;
  • łatwość montażu – wszystkie akcesoria do wózków są szybkie i łatwe w montażu;
  • duży dostęp na rynku – osprzęt do wózków widłowych najlepiej kupować bezpośrednio u tego samego producenta, co wózek widłowy, aby uniknąć stresu związanego z problemem dopasowania i montażu elementów na urządzeniu.
Podsumowanie

Jeżeli wciąż nie masz pewności, jaki rodzaj osprzętu do wózków widłowych sprawdzi się w przypadku Twojego pojazdu, skontaktuj się z producentem, który podpowie, jakie elementy wymienne możesz zamontować w swoim wózku. 
Pamiętaj także, że równie ważne, co wydajność i efektywność pracy, jest bezpieczeństwo, dlatego zawsze dbaj o to, aby osprzęt do wózków widłowych był zamontowany prawidłowo, a jego stan techniczny był poprawny.
Sprawdzony, dobrej jakości osprzęt do wózków widłowych znajdziesz na: www.manitou24.pl/38-osprzet-do-wozkow-widlowych.

google_news