Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Ośrodek biegowy na Kubalonce ma być na światowym poziomie. Nowocześniej będzie też w Szczyrku. Plany COS-u na przyszłość | WIZUALIZACJE

Fot. COS Szczyrk

Rozbudowa tras biegowo-biathlonowych „Kubalonka”, a także nowoczesna kolej kanapowa oraz wyciąg orczykowy na Skrzycznem, to inwestycje, które w najbliższym czasie będą przeprowadzone w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

– Trasy biegowe i biathlonowe na Kubalonce to jedna z wielu inwestycji realizowanych w COS-OPO w Szczyrku. Zbudujemy absolutnie unikalny, TOP 3 na skalę światową obiekt, który pozwoli na organizację imprez rangi mistrzostw świata, czy Pucharu Świata  – mówił podczas konferencji prasowej minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Jak informują władze COS-u, na Skrzycznem powstanie nowa kolej kanapowa z siedziskami sześcioosobowymi, z pałąkiem zabezpieczającym oraz z podnóżkiem indywidualnym. Wyciąg będzie miał długość 1150 metrów i ma poruszać się z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę i będzie mógł przewieźć tysiąc osiemset osób w ciągu godziny. Ponadto będzie wyposażony w system garażowania na dolnej i górnej stacji. Z kolei nowy wyciąg orczykowy, wyposażony w dwuosobowe zaczepy będzie miał długość 450 metrów i zdolność do przewiezienia na górą 790 osób w ciągu godziny. Przetarg na inwestycje na Skrzycznem zostanie rozstrzygnięty za dwa tygodnie. Trasa narciarska na Skrzycznem będzie miała długość 1150 metrów i różnicę poziomów wynoszącą 300 metrów. Trasa ma homologację FIS w slalomie gigancie i slalomie.

– Te inwestycje to milowy krok naprzód, jeśli chodzi o polskie narciarstwo. Możemy to podzielić na trzy etapy. Pierwszy to obszar lokalny. Od wielu lat posłowie i samorządowcy różnych opcji politycznych oraz wszyscy, którzy życzą dobrze temu regionowi, zabiegali o to, żeby ta inwestycja mogła w ogóle się rozpocząć, żeby ktoś pomyślał o Kubalonce. Na pewno wójtowie, burmistrzowie, którzy biorą w tym udział, są zadowoleni, ponieważ na tym terenie w końcu powstanie coś z pompą. Będzie to jeden z najlepszych obiektów nie tylko w Polsce, ale i w Europie, a może i na świecie. Drugi to obszar regionalny. Wiemy doskonale, że wszyscy, którzy funkcjonują w naszym regionie, korzystają z ośrodków, które są tutaj zlokalizowane. I to będzie siła napędowa naszego regionu, to będzie również zachęta dla tych, którzy nie wykorzystali do tej pory potencjału Beskidów i Podbeskidzia, by korzystać zimą z rekreacji i możliwości szkolenia, bo przecież ten ośrodek ma być przede wszystkim ośrodkiem szkoleniowym. Trzeci to obszar ogólnopolski i europejski. Wiemy, że w Europie są ośrodki tego typu, ale ten plan na rozbudowę pokazuje, że ma to być jeden z najlepszych na świecie. Trzymam kciuki za to, żeby tak się stało, żeby udało się doprowadzić ten projekt do finiszu. Wtedy wszyscy razem będziemy mogli ogłosić wielki sukces naszego regionu – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej przedstawiono również koncepcję rozbudowy tras biegowo-biathlonowych Kubalonka, gdzie ma powstać infrastruktura pozwalająca na organizację nie tylko profesjonalnych treningów, ale również zawodów najwyższej klasy. Powstać ma m.in. tunel z halą i systemem mrożenia, a także hala garażowa z zapleczem technicznym oraz częścią biurowo-administracyjną i trybuną na dachu. Inwestycja ma kosztować ponad 230 milionów złotych.

– Dobry pomysł broni się sam i my przedstawiamy tu obiekt kompletny. Obiekt, który umożliwia nam nie tylko szkolenie, ale też ubieganie się o mistrzostwa świata, Puchary Świata, a nawet może być obiektem rozpatrywanym jako obiekt przy organizacji igrzysk olimpijskich. My jako pracownicy COS nie siedzimy tylko w Szczyrku, jeździmy po świecie, przyglądamy się innym obiektom. Stąd wiemy, jakiej klasy będzie to obiekt. Współpracowaliśmy z odważną pracownią, która nie bała się śmiałych rozwiązań, a niektóre również podpowiadała – dodał Tomasz Laszczak, dyrektor szczyrskiego ośrodka.

Zadowolenia z takich planów i przedsięwzięcia rządowego nie kryją też władze Wisły:

– Trzymamy kciuki i wspierać będziemy, aby zaprezentowana przez Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka koncepcja została zrealizowana – mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Poniżej przedstawiamy wizualizację obiektu na Kubalonce po przebudowie. Zdjęcia COS Szczyrk:

Fot. COS Szczyrk

google_news
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oto Pytanie
Oto Pytanie
1 rok temu

Piszą o drogach, piszą o bocianach a o wczorajszym ogólnopolskim wydarzeniu w Wadowicach gdzie upamiętniano występami Jana Pawła II ani słowa!!!Beskidzka to polski czy może niemiecki albo rosyjski portal??

Szczykowianin
Szczykowianin
1 rok temu

Prima aprilis Panie …aszczak a pracownicy strajk szykują i taczki

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Jednym słowem w dwóch słowach armia nasza jest zwycięska.

dosłownie
dosłownie
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

przy pomocy żołnierzy takich jak Tadeusz.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  dosłownie

Zgadzam się z tobą całkowicie, myślę, że oni lepsi od nasączonych propagandą hunwejbinów.

nie wiadomo co znaczy
nie wiadomo co znaczy
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

bełkot

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Na tym właśnie polega robienie wody z mózgu. Wystarczy napisać “nie wiadomo co znaczy”, okrasić stosownym epitetem i mam cię. A bełkot to jest, ale w tekście o milowym kroku naprzód za jedyne 230 milionów złotych.

względny bełkot
względny bełkot
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Nie wystarczy, zachowuję wstrzemięźliwość co do należnej wyższości bełkotu Tadeusza. Już też nick nie pasuje, przecinki poszły w zapomnienie? Od robienia wody z mózgu miszcza Tadeusza nie przerosnę.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Trochę to nieskładne, jakby zbyt emocjonalne. Jak od robienia wody z mózgu miszcza, czyli mnie przerosnąć nie można dalibóg nie pojmuję, w jakim to narzeczu.

niekumaty na stawie
niekumaty na stawie
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

to nie narzecze, to nastawie według nastawienia na bełkot we właściwym miejscu

skoczyłem se w bok
skoczyłem se w bok
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Gdybyś się wczytał dobrze w tekst to te 230 milionów “w najbliższym czasie”. A wiemy co to znaczy w najbliższym czasie po tempie obiecywania i załatwiania KPO, tutaj “230 milionów” powiększone o kary.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

To co, że przed to i co brak przecinków. Ważne, że analiza finansowa rewizora się zgadza, a i samozadowolenie jest.

ot co
ot co
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Przed to nie trzeba przecinka według szkoły na wyższym poziomie niż skończona przez Tadeusza ferblówka.

jaro
jaro
1 rok temu

prima aprilis – w COS trwa cały rok