Wydarzenia Bielsko-Biała

Ostra debata w Ratuszu. Niektórym trzeba było odbierać mikrofon

Wczoraj w sali sesyjnej bielskiego Ratusza odbyło się spotkanie z cyklu debat senackich. Do udziału zaproszono byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego oraz naczelnego Gazety Wyborczej, Adama Michnika. Hasłem przewodnim było „Senat blisko obywatela” jednak dyskusja była na tyle żywa, że znacznie więcej czasu poświecono innym zagadnieniom.

Miało być o Senacie, a było o samorządzie, słowach Donalda Trumpa, pensjach nauczycieli i o tym, co różni wojaka Szwejka od prezydenta Andrzeja Dudy. W skrócie o wszystkim, co w danej chwili nurtowało bielszczan. W polemikę próbował wchodzić w zasadzie tylko jeden z uczestników – Rajmund Pollak, którego występ z pewnością zostanie zapamiętany.

Spotkanie poprowadziła dziennikarka „Wyborczej” Magdalena Czyż. Najpierw padło pytanie o centralizację władzy za czasów rządów PiS. Każdy z zaproszonych gości wypowiedział kilka zdań. Michał Kamiński cieszył się, że jest w Bielsku-Białej, a szczególnie, że po 15 października, bo już w trochę innej rzeczywistości. Samo spotkanie określił mianem dialogu z mieszkańcami, a nadchodzące wybory porównał do przemian ustrojowych w latach 90-tych. – Sam rząd to nie wszystko – mówił podkreślając wagę samorządu. – Reforma samorządowa się udała, a Bielsko-Biała jest tego najlepszym przykładem – dodawał.

Bronisław Komorowski na wstępie zaś wypowiedział tezę, że bankructwo finansów publicznych znacząco pomogło rozwinąć się samorządom, ponieważ niejako przerzucono odpowiedzialność za pieniądze. Podkreślał też, że ta reforma była jedyną, której nikt nie odważył się krytykować. – PiS przyjął koncepcję zagłodzenia samorządów. Centralizacja jest żywa w dalszym ciągu. Batalia o kształt polskiego ustroju ciągle trwa – mówił.

Adam Michnik powtarzał z kolei, że prawdziwym duchem państwa, jest samorząd, przy okazji podkreślając, że inne są potrzeby mieszkańców Podkarpacia, a inne Dolnego Śląska, tyle, że rząd w Warszawie o tym nie wie. Dlatego potrzebna jest decentralizacja władzy. Jarosława Kaczyńskiego określił mianem dyktatora podążającego śladami Putina, a TVP „szczujnią sprzeczną z Konstytucją, która uniemożliwia dialog”.

– Obóz PiS nie chce przyznać, że przegrał wybory. Samorząd zaś powinien bronić swojej podmiotowości przed każdym rządem, bo to on umożliwia dialog – mówił redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Te wywody przerwał Rajmund Pollak. Bielszczanin nie zgadzał się z przedmówcami, a szczególnie oberwało się Michnikowi, gdyż ten zdaniem Rajmunda „bratał się z Jaruzelskim”.

Jarosława Klimaszewskiego zapytano, jak rządziło się w mieście przez ostatnie lata, kiedy u władzy było Prawo i Sprawiedliwość. Ten odpowiadał, że to był bardzo trudny czas, bo zachwiana została równowaga, a próby centralizacji były władzy bardzo silne – pod płaszczykiem rozwoju demokracji. – Nie może być straszenia samorządów. To jest niedopuszczalne. Władza musi ufać obywatelom, a my doskonale znamy swoje potrzeby – mówił.

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor odpowiadała zaś na pytanie, jak zatrzymać ambitną młodzież w mieście. Jej zdaniem podstawą jest jakość kształcenia. A tą Bielsko-Biała posiada, zarówno jeśli chodzi o szkoły średnie, jak i dwa uniwersytety, które działają od zeszłego roku w naszym mieście.

Później przyszedł czas na pytania z sali. Pytano o kompetencje rad osiedli, o obronność w kontekście niedawnych słów Donalda Trumpa, o patriotyzm itd. Bronisław Komorowski stwierdził wtedy, że to dzięki niemu Polska jako nieliczna spełniła wymagania NATO, kiedy na obronność zaczęto przeznaczać 2 proc. PKB, zaś Trump miał rację krytykując bogate kraje UE za to, że wydają zbyt mało.

– Druga kadencja Trumpa wywróci świat do góry nogami. Podobnie jak było ze Stalinem, czy Hitlerem – zapowiadał Adam Michnik. Przy okazji wyjaśnił też, że różnica między wojakiem Szwejkiem a Andrzejem Dudą polega na tym, że Szwejk był bystry i udawał idiotę, a prezydent Duda nigdy nawet nie służył w austriackim wojsku. Za ten żart również zwrócono mu uwagę z widowni, że nie powinien szydzić z urzędującego prezydenta.

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński powtarzał, że kluczem do bezpieczeństwa jest integracja europejska, a Jarosław Kaczyński nie był tego gwarantem gdyż jako wicepremier ds. bezpieczeństwa nie potrafił ustalić gdzie odwiesił własny płaszcz. – Myśmy nigdy sami bitew nie wygrywali. Nawet pod Grunwaldem byli z nami Litwini. Jak szliśmy sami, to nie zawsze się to dobrze kończyło – mówił.

W tej części głos zabierali także samorządowcy i posłanka Nykiel, która dziękowała Michnikowi i Komorowskiemu „za to co zrobili, że żyjemy teraz w wolnym kraju”. Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna postulował z kolei, by samorządy przy inwestycjach były zwolnione z podatku VAT.

– Precz z komuną – nawoływał raz po raz Rajmund Pollak, któremu z czasem siłą zaczęto odbierać mikrofon, a raz nawet osobiście pofatygował się w jego kierunku prezydent Jarosław Klimaszewski, który szepnął mu kilka słów na ucho, wskutek czego bielszczanin się uspokoił. Zdążył jeszcze zapytać o bielski przemysł motoryzacyjny, ale satysfakcjonującej odpowiedzi nie otrzymał.

Na koniec Bronisław Komorowski przekazał, że podoba się mu ustrój w Niemczech, gdzie silne Landy mają duży wpływ na władzę centralną. Jego zdaniem, w Polsce jest za dużo powiatów. – Mamy ogromną ilość rachitycznych, słabych powiatów. Jestem przekonany, że w Bielsku-Białej moglibyście żyć jeszcze lepiej z własnych dochodów, ale gdzie indziej piszczałaby ogromna bieda – uzasadniał.

Dodał też, że jeśli chodzi o obowiązkową służbę wojskową, to nie jest jej zwolennikiem. Jest za to za profesjonalizacją wojska, a nie tworzeniem „papierowych dywizji Błaszczaka”. Mówił też, że Polska musi być parterem dla Stanów Zjednoczonych, jak i dla Unii Europejskiej po równo. – Nie można zmuszać się do wyboru, czy chcemy być z USA, czy z Europą – mówił.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
67 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
BB
BB
16 dni temu

Ohyda ,myślałem ,że halooween jest jesienią

Tom.Info
Tom.Info
17 dni temu

Ujawnij pisiora,zdekaczyzuj,odpocznij.

buhaha
buhaha
17 dni temu

Trzeba policzyć żyrandole 🙂

BG
BG
17 dni temu

Pisie łajdactwo przegrało na całej linii. Pozostało im tylko odejście w niesławie.Czekam aż się pozagryzają w walce o miejsca na listach przed wyborami do UE. To jest droga ucieczki tych kanalii,a pozostali w kolejce poczekają na wyroki i czwórkami odmaszerują do pierdla.

Wiesław Dymny – Piwnica pod Baranami
Wiesław Dymny – Piwnica pod Baranami
17 dni temu
Reply to  BG


Gdybyś niedźwiedziu wiedział, że masz w dxpie przedział, to byś cicho w mateczniku siedział!

Wpisz Poniższy Tekst i Obejrzyj na Youtubie!
Wpisz Poniższy Tekst i Obejrzyj na Youtubie!
18 dni temu

Po Ciebie też przyjdą Polaku!

Optymista.
Optymista.
18 dni temu

lubię nowy rząd bo wprowadza nowy ład oraz Sprawiedliwość i Prawo czyli SiP.

Realista
Realista
18 dni temu
Reply to  Optymista.

Nowy ład wprowadzą finalnie muzułmańscy osadnicy, których zaprosił Tusk do Polski.

cel schadzki
cel schadzki
18 dni temu

Nikt chyba nie oczekiwał, że z tego spotkania zgranych już polityków wynikną jakieś konkrety poza jasnym sygnałem dla wolniej myślących, że prezydent miasta jest po “jasnej stronie mocy” i ma namaszczenie od stronnictwa aktualnie trzymającego władzę.

jeg
jeg
18 dni temu

pochowali filizanki

o co chodzi
o co chodzi
18 dni temu
Reply to  jeg

piją z flakona

Polak
Polak
18 dni temu

niemieckie ŚMIECIE W0N Z POLSKI!!!!

Nie kwacz.
Nie kwacz.
18 dni temu
Reply to  Polak

Z ciebie taki Polak jak z pana Putina mister Amerykanin.

Pewnik
Pewnik
18 dni temu
Reply to  Nie kwacz.

Jesteś zdrajcą

partyjny exlusive
partyjny exlusive
19 dni temu

Niestosownym posunięciem prezydenta BB było przyzwolenie na organizowanie w ratuszu tej senackiej debaty która de facto okazała się być stricte partyjną prelekcją w wykonaniu polityków PO. Nie ma jednak tego złego coby na dobre nie wyszło! Mieszkańcy BB dowiedzieli się w jakm towarzystwie obraca się pan J.Klimaszewski.

Hermenegilda
Hermenegilda
18 dni temu

Niewiele tego dobrego, mieszkańcy są od dawna w pełni świadomi w jakim towarzystwie obraca się prezydent.

Konstanty
Konstanty
18 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Ale teraz wiemy z jakiego źródła wiedzy czerpie koncepty.

czytelnik
czytelnik
16 dni temu
Reply to  Konstanty

Bronisław hr Komorowski herbu ,, Lepiszcze” włąściciel letniej rezydecji w Budzie Ruskiej pełniąc urząd prezydenta RP nie,,zbódował” pozytywnego wizerunku głowy państwa ani wzorcowego konceptu. O takich ,, bódowniczych” politykach jak Komorowski marszałek J.Piłsudski mawiał: ,, Gdy zabraknie marmuru to z gówien lepię postumenty”.

Oto Pytania w Te Smutne Czasy
Oto Pytania w Te Smutne Czasy
19 dni temu

Poco tu przyjechali??przecież nie chcemy ciapatych w ogródku i na dodatek jeść robali zamiast mięsa jak to juz się zapowiada…do dziś nie dowierzam że tacy doszli do władzy i czy to wogole możliwe że Polacy chcieli sobie tak pogorszyć??

Sidney J. Furie
Sidney J. Furie
19 dni temu

“Są dwie drogi do szczęścia – religia i głupota.”
Jak wiemy Adam Michnik nie wybrał religii.

nieszczęście
nieszczęście
19 dni temu

No dobrze, że znał Michnika Sidney J. Furie, powołać się sama przyjemność. Wiemy też, że wydał Kościół. Lewica. Dialog.

Hermenegilda
Hermenegilda
19 dni temu

Panu trzeba było odebrać mikrofon bo nie jego, powinien se przynieść własną tubę.
Wypowiedź o Szwejku zabolała mnie osobiście.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
19 dni temu

Brawo Bielsko-Biała i Jasienica Lemingo wiochy sługusy Berlina Michnik Autorytetem ?Szogun Komorowski nie dla wszystkich myślący mówią NIE

Piotr
Piotr
19 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

A teraz, coś chciał napisać? bo nie rozumiem tego bełkotu

klucz z plasteliny II
klucz z plasteliny II
20 dni temu

Państwa Europy Zachodniej zdają sobie sprawę z możliwości stopniowego wycofywania się Amerykanów z Europy. Bezpieczeństwo UE osłabiają też trudności rekrutacyjne i ograniczone finanse największych państw w UE. Przerzucenie pieniędzy z socjalu na obronę wywołało by w całej UE trzęsienie polityczne, a tego żaden rząd nie zaryzykuje. pozostaje trzecie rozwiązanie zagrożenia dla Zachodniej Europy – tzn. DOGADANIE się Rosją. Proszę zgadnąć czyim kosztem mogło by się to stać. Dlatego nie można oddać w ręce KE z UE spraw związanych z obronnością i polityką zagraniczną.

klucz z plasteliny
klucz z plasteliny
20 dni temu

“Kamiński powtarzał, że kluczem dla bezpieczeństwa (Polski) jest integracja europejska”. Nic bardziej mylnego. Jeżeli uznać siłę tego argumentu, to trzeba się zgodzić z argumentacją, że to wojska państw UE powinny być w stanie zabezpieczać np. lotnisko w Jesionce, a tak nie jest. Nie dlatego, że nie chcą ale dlatego, że nie są w stanie. Niemcy w czasie “zimnej wojny” miały 13 dywizji w gotowości operacyjnej, a obecnie z wielkim optymizmem mówi się, że będą mieli jedną dywizję do roku 2027. Wszystkie państwa Europy Zachodniej , a także i Polska mają dramatyczne problemy rekrutacyjne. W Polsce problem ten ze względów demograficznych pogłębi się… Czytaj więcej »

Jan
Jan
20 dni temu

Komorowski=WSI…oddajmobrazy z kancelarii co na koniec wyniosłeś i resztę mebli.

Prawda ekranu
Prawda ekranu
19 dni temu
Reply to  Jan

Wybieranie na stanowiska takich niedowładów umysłowych jak komorowscy,kopacze, koperskie,boni,jahiry,kolodziejczaki,anny grodzkie,pempkowe pokazuje ilu w społeczeństwie mamy pustaków co nawet na kamień zagłosują jak ma logo partii napisane.Naród otempiały na wskorość… ludzie którzy naprawdę chyba nie oglądają z sejmu i mediów o czym ci lidzie bredzą,jaki mają zasób słów i wiedzy jak prosty robol po podstawówce co 2x jeszcze siadł w klasie..Przeciętny uczeń liceum to przy nich profesor habilitowany.Wybieracie takich trutni i to świadczy o waszym poziomie intelektu a w zasadzie jego braku ,,wyborcy,,.

zasób słów i wiedzy
zasób słów i wiedzy
19 dni temu
Reply to  Prawda ekranu

“otępiały” a nie otempiały powinno być, jak ból a nie bul

Anna
Anna
20 dni temu

Ale wstyd zdradzieckie gęby zapraszać.Widać ile ubeków esbeków ich dzieci i wnuków nadal jest w Polsce.Chyba nikt myślący mądrze, interesujący się choć w minimalnym stopniu polityką nawet nie spojrzy na te anypolskie kanalie

Polak.
Polak.
19 dni temu
Reply to  Anna

Nie wstyd ci tak perfidnie szczuć ludzi ?

Co za....
Co za....
19 dni temu
Reply to  Polak.

Ty jesteś zwykły potomek ruskich żołnierzy, a nie Polak.

mann
mann
20 dni temu

Na sali dużo urzędników robiących za tłum, Nykielowa to standard, trochę dziennikarzy i reszta jakiegoś komuszego tałatajstwa. Tym właśnie zajmuje się sentatorszcze z PO, nic dla zwykłych ludzi, partia ponad wszystko! Ale po co przyciągła tu starego komucha z Wybiórczej, miłośnika jaruzelskiego??

Polak.
Polak.
19 dni temu
Reply to  mann

PIS przegrał , są jeszcze jakieś pytania ?

smutne
smutne
20 dni temu

A biało -czerwone serduszka z klap już powyjmowane?Były puste w środku jak ich obietnice wyborcze i ich program. Przed wyborami zgrywali patriotów i obnosili się z flagami narodowymi ,w wieczór wyborczy flagi z ich sztabów zniknęły.Teraz w śmietniku są serduszka.Folksdojcze i POstkomuniści.

bęc wuja w czoło i jest wesoło
bęc wuja w czoło i jest wesoło
20 dni temu
Reply to  smutne

Koalicja 15 października rządzi dopiero 2 miesiące,a gnoju,który już odkryto,a jeszcze się odkryje, do usunięcia jest na lata.Tyle tego narobiły pisowskie ścierwa.Więcej pracy niż miał Herkules w swojej piątej pracy.Ta banda łajdaków nakradła tyle,że można liczyć w mld. złotych,nie licząc miliardów zmarnowanych. Hej pisiory,hej Puda,zaczyna się rozliczanie w NCBiR,będzie wesoło.Cieszcie się wuje.

Bul czy ból?
Bul czy ból?
20 dni temu

Ból

mało ciekawe
mało ciekawe
20 dni temu
Reply to  Bul czy ból?

z wielką brodą

"debata" senacka
"debata" senacka
20 dni temu

Debata (franc. roztrząsać, z łac. rozbijać na kawałki). Co to za debata, gdy mówcy pili sobie z dzióbków, czyli zgadzali się z sobą ze wszystkim – tak przynajmniej wynika ze relacji. Jedynie pan raz Rajmund Pollak miał inne poglądy niż dyskutanci przy stole. Bez niego byłaby to akademia o tym jacy my jesteśmy mądrzy.

?
?
20 dni temu

co za głupoty

słusznie
słusznie
20 dni temu

celna uwaga

Bronek laikiem
Bronek laikiem
20 dni temu

Dobrze, że akurat teraz prezydentem nie jest Komorowski, który jest za profesjonalizacją wojska i jest przeciwnikiem poboru. Pobór nie musi być taki jak za komuny u nas. Może być taki jak np. na Łotwie lub Szwecji. Ukraińcy dwa lata mogli walczyć z Rosją m. in. dlatego, bo na początku konfliktu oprócz wojska mieli milion przeszkolonych rezerwistów. Liczenie na to, że żołnierze Bundeswery lub innego kraju NATO będą bronić naszego kraju do ostatniej kropli krwi jest mrzonką.

Sebix
Sebix
20 dni temu

Marzenie proktologa…

tren
tren
20 dni temu
Reply to  Sebix

pewnie hemoroidy?

Sebix
Sebix
19 dni temu
Reply to  tren

nie – sala nabita dvpkami

niezwłocznie
niezwłocznie
20 dni temu

Salę opróżnić,wywietrzyć ,poddać dezynfekcji ,dezynsekcji i deratyzacji

polska język, trudna język
polska język, trudna język
20 dni temu

Skoro wyraz powiat, województwo pisze się z małej litery to niemieckie landy również.

BG
BG
20 dni temu

Nie jest wcale trudny,skoro piszesz co ci ślina na język przyniesie.

polska język, trudna język
polska język, trudna język
20 dni temu
Reply to  BG

Miałeś na myśli słowo “mówić” zamiast “pisać”?

zgroza
zgroza
20 dni temu

Nie miała nasza ojczyzna szczęścia do prezydentów .Jaruzel moskiewski pachołek, Kwach alkoholik, BUL Komorowski od bigosu, Kapuś półanalfabeta, Lechu Kaczyński zamordowany w Smoleńsku a teraz pan Duda zmagający się samotnie z nierządem Targowicy

jest dobrze,a będzie jeszcze lepiej
jest dobrze,a będzie jeszcze lepiej
20 dni temu
Reply to  zgroza

Tobie ktoś umysł zamordował,ale dobrze,do niczego nie jest ci potrzebny.

Jazz
Jazz
20 dni temu

Nadszedł czas na zdrowy rozsądek zamiast podziałów. Nasi politycy żyją cały czas wyborami. W czasach, gdy Europa stoi w obliczu zagrożenia tak poważnego, jak nigdy w ciągu ostatnich 50 lat (Rosja), nasi mężykowie (bo trudno o nich powiedzieć, że to są mężowie stanu) zajmują się bon motami na temat prezydenta i innym tematami. Nie zaskoczyło chyba nikogo rytualne wazeliniarstwo lansowanej w b24 przed wyborami posłanki.

Gienek
Gienek
20 dni temu

Z BULEM wielkim wytłumaczyli nieświadomemu ludowi swoją wizę świata , eksprezydent ,który się skompromitował skakaniem po krzesłach w japońskim parlamencie , jąkaty żyd antypolonita ,brat stalinowskiego zbrodniarza ukrywającego się w Szwecji, łysy przypał odwiedzający swego czasu Pinocheta z orderami ,i paniusia z redakcji Gazety Wymiotnej.Elita Narodu

Gienia
Gienia
20 dni temu
Reply to  Gienek

Jak Kaczor pisał OBIAT,to ci nie przeszkadzało tłumoku pisowski.Takich łajdaków jak pisiorskie bydło to świat nie widział.

Gienia
Gienia
20 dni temu
Reply to  Gienek

Żebyś te swoje idiotyzmy mógł tutaj wypisywać to Michnik odsiedział 6,5 roku,a inni niewiele mniej.Wbij to sobie pisowski p******e do swojego pustego łba.

Gienek
Gienek
20 dni temu
Reply to  Gienia

Michnik z Kiszczakiem wódkę pił ,lewacki pajacu. A co do wypisywania idiotyzmów to wkrótce się skończy.POlszewia z komuchami pod wodzą rudego szwaba przygotowują ustawę o cenzurze ,pod przykrywką mowy nienawiści.

Gienia
Gienia
20 dni temu
Reply to  Gienek

Tak,bo takich łajdaków jak pisowskie bydło,dotyczy ciebie również,należy karać,bo nie macie za grosz empatii do inaczej myślących.Kończy się już was czas pisowscy bandyci.Pozagryzacie się sami,gdy wyjdą na światło dzienne fakty,jak pisiory samych siebie podsłuchiwali Pegasusem.Sczeźniecie marnie Na pohybel pisowskiej mafii,z tym waszym capo di tutti capi.

Gienia
Gienia
20 dni temu
Reply to  Gienek

Zapomniałeś o L.Kaczyńskim,który również wówczas tam w Magdalence za kołnierz nie wylewał,ten wielki miłośnik tzw. małpek.

Gienek
Gienek
20 dni temu
Reply to  Gienia

Opowiedz to wszystko koniowi ,łeb ma wielki ,wysłucha cię na pewno

Koalicja UBecka
Koalicja UBecka
20 dni temu
Reply to  Gienia

Ty też kochałaś jaruzela jak ten twój Michnik? Banda antypolska co niby walczyła z komuną, a razem przy jednym stole od zawsze do dziś siedzieli…

Antykanalia
Antykanalia
17 dni temu
Reply to  Gienia

Hehehe…. siedział na kolanach komuchów.

Last edited 17 dni temu by Antykanalia
Smutne
Smutne
20 dni temu

AntyPOlonici na sesji wyjazdowej

sole
sole
20 dni temu

Ścisła integracja z UE w obecnej sytuacji, jak chce np. Komorowski i Kamiński, to jest zaszywanie się w jednym worku z trupem.

BG
BG
20 dni temu
Reply to  sole

Trupem są pisiory i ich polityka,tylko jeszcze tego nie czujesz,masz coś nie tak z powonieniem,chyba po covidzie.

Agawu
Agawu
20 dni temu

Dyskusja poważnych ludzi i jednego wariata.No cóż,taki folklor jest wszędzie,Kraków ma Madzika,a Bielsko-Biała Pollaka.

Jan Kowalski
Jan Kowalski
20 dni temu
Reply to  Agawu

Pan Rajmund Pollak powiedział prawdę,zresztą zawsze mówi prawdę,a prawda dla tych ludzi jest mową wariata.Odwrócona uwagA,ciebie tez boli prawda!

Agawu
Agawu
20 dni temu
Reply to  Jan Kowalski

Taką prawdę jak w koszyku woda.To jest niebezpiecznie nawiedzony facet,liczy się tylko jego wizja,jego prawda,a ona jest taka jak ta trzecia prof.Tischnera,czyli g…prowda.