Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Ostrzeżenie przed smogiem: Od dziś fatalna jakość powietrza!

Fot. Paweł Szczotka

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach powiadomił o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu poziomu 2.

W obszarze ryzyka, które prognozowane jest od 11 do 13 grudnia znajdują się między innymi Bielsko-Biała oraz powiaty bielski, cieszyński i żywiecki.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych – przestrzega inspektorat.

KB_Szpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wieśmac z Milówki
Wieśmac z Milówki
2 miesięcy temu

Ciekawe jak na wsi wieśniaki mają wymienić piece podczas , kiedy połowę domów na wsiach to stare chatki czworaki z ogrzewaniem na miarę 18 wieku czyli stary piec kaflowy bez ogrzewania centralnego. Jak do takiej chatki by podłączyć pompę ciepła to wyszło by , że ogrzewanie jest więcej warte jak cały dom.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Super, że jest pomyślane na papierze o osobach cierpiących a i nawet o zdrowych.

Don Vasyl
Don Vasyl
2 miesięcy temu

Przypomnę wszystkim że za rok wchodzi w życie uchwała Marszałka woj. śląskiego zobowiązująca mieszkańców całego woj. śląskiego do wymiany wszystkich pieców starszych jak 10 lat . Ciekawe jak będą egzekwować zapisy tej uchwały na wsiach np. w Milówce, Rajczy , Rycerce gdzie na dzień dzisiejszy 95% domów jest ogrzewanych starymi kopciuchami . Kto to będzie sprawdzał ? W Żywcu jest Straż miejska , a na wsiach nie ma odpowiednich organów kontrolnych. Na wsiach nie ma nawet czujników jakości powietrza , lepiej nie wiedzieć czym oddychamy .

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Don Vasyl

Jeśli wymieniłeś Milówkę, tutaj jest potrzebna odpowiedź eksperta z Milówki niejakiego Tadeusza. Na pewno coś wymyśli a w ostatecznym rozrachunku wskaże na winnego – lewactwo, bolszewizm itp. kierunek.

Oset
Oset
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

😀

Egon
Egon
2 miesięcy temu
Reply to  Don Vasyl

straż wiejska to mi może nagwizdać…. palę w tym co mam. A jak chcecie ekologii to mi dajcie na nowy piec. Nie można ludzi karać za to że nie mają pieniędzy na zakup pieca !!!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Egon

Można, trzeba pożyczyć i mieć.

Burak
Burak
2 miesięcy temu
Reply to  Egon

Po to właśnie jest program “Czyste powietrze” najbiedniejsi mogą otrzymać nawet do 100% kosztów wymiany pieca tylko trzeba napisać wniosek , a nie siedzieć i narzekać

Jasnowidz
Jasnowidz
2 miesięcy temu
Reply to  Egon

To może zacznij pracować, wtedy nie będziesz siedział przy piecu i z uśmiechem patrzył jak się plastiki topią.