Na sygnale Oświęcim

Oświęcim: Wybuch i pożar w zakładach chemicznych – wideo

Trzydzieści cztery zastępy straży pożarnej z Małopolski uczestniczyło w gaszeniu pożaru na terenie zakładów chemicznych przy ul. Chemików w Oświęcimiu. Zespół ratownictwa medycznego odwiózł do szpitala jedną osobę.

Oficer dyżurny JRG Oświęcim otrzymał zgłoszenie zdarzenia wczoraj o godz. 18.48. Po dojeździe na miejsce okazało się, że doszło do wybuchu i pożaru rurociągu odgazów, zlokalizowanego pomiędzy budynkami.

– Nasze działania polegały w pierwszej kolejności na opanowaniu pożaru zewnętrznego, który udało się w miarę szybko opanować. Pożar ukryty obejmował instalację rurociągów na zewnątrz budynku, cały czas trwa jego dogaszanie. Akcja może trwać do godzin porannych. Wraz ze specjalistami firmy chemicznej ustalamy, w jaki sposób można dogasić kauczuk zalegający w instalacji odgazów – powiedział nam mł. bryg Zbigniew Jekiełek, dowódca JRG w Oświęcimiu.

Na miejscu zdarzenia pracuje ponad 100 strażaków z różnych jednostek JRG i OSP z powiatu oświęcimskiego i terenu województwa małopolskiego oraz siedmiu ratowników z Zakładowej Służby Ratowniczej “Synthos”, jest obecny zespół rozpoznania chemicznego, który monitoruje strefę niebezpieczną.

– Na szczęście żaden z pracowników nie został poszkodowany, ale jeden z pracowników wskutek podmuchu się przewrócił. Profilaktycznie został odwieziony do szpitala. Straty po zdarzeniu będziemy szacować jutro – powiedział na konferencji prasowej Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Grupy Synthos

Działania policji skupiły się na kierowaniu ruchem pojazdów i zapewnieniu płynnego dojazdu straży pożarnej na miejsce akcji. Policjanci z drogówki na drodze dojazdowej do bramy E, w odległości około kilometra od miejsca wybuchu, zablokowali ruch. Nie przepuszczano żadnych prywatnych aut, natomiast pracowników kierowano do drugiej bramy zakładu.

Wskutek zdarzenia zniszczeniu uległa instalacja do dopalania odgazów z produkcji kauczuku. Szacunkowy koszt nowej instalacji to 1-2 mln euro. Uszkodzony został także samochód jednego z pracowników, w hali sąsiadującej wypadły szyby z okien. Jak do tej pory żaden z mieszkańców okolic nie zgłosił uszkodzeń mienia.

W akcji uczestniczyły 34 zastępy straży pożarnej z różnych jednostek JRG i OSP, w tym: JRG Oświęcim, JRG4 Kraków, JRG2 Kraków, JRG3 Kraków, JRG5 Kraków, JRG6 Kraków, JRG7 Kraków, JRG Chrzanów, JRG Skawina, JRG Wadowice, KG PSP Warszawa oraz zastępy straży pożarnej z powiatu oświęcimskiego, pluton ratownictwa medycznego “MEDYK” z OSP Chrzanów, grupa operacyjna KG PSP w Warszawie, grupa operacyjna KW PSP Kraków, Zakładowa Służba Ratownicza “Synthos”, zespół ratownictwa medycznego i patrole policji. Działania gaśniczo-ratownicze zakończono po godz. 7.00.

Synthos S.A. – jest to polskie przedsiębiorstwo branży chemicznej z siedzibą w Oświęcimiu, jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Zajmuje również pierwsze miejsce wśród producentów i sprzedawców płyt XPS w Europie Centralnej.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
9 dni temu

I co dalej !Atam 2 ml+ Tipo

Dziękuję
Dziękuję
12 dni temu

Brakło na filtry?

jkg7ug
jkg7ug
16 dni temu

gdzie to wideo