Kultura i rozrywka Oświęcim

Oświęcim: Zagrali Gruzini, Agata Siemaszko i Future Folk

Fot. Mirosław Galczak

Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w sobotę 3 sierpnia, na estradzie przy Oświęcimskim Centrum Kultury w „Folkowych klimatach” wystąpili: gruziński kwintet Urmuli, Agata Siemaszko z zespołem i Future Folk.

Jak podkreśla Apolonia Maj, dyrektor OCK w Oświęcimiu, pomysł na tego typu koncert zrodził się kilka lat temu – Początkowo był to jeden zespół, który występował w piątki tuż przed sobotą rozpoczynającą Tydzień Kultury Beskidzkiej. Później zdecydowaliśmy,aby koncerty z cyklu „Folkowe klimaty” odbywały się w drugą sobotę TKB z udziałem trzech wykonawców.

Muzycy z zespołu Urmuli grając po mistrzowsku na wielu instrumentach charakterystycznych dla całego regionu Gruzji (niektóre z nich mają ponad 1500-letnią tradycję) wykonywali charakterystyczne dla gruzińskiego folkloru pieśni wielogłosowe, z których najstarsze sięgają średniowiecza.

Z kolei Agata Siemaszko w przeszłości współpracowała z wieloma kapelami z Podhala, Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Żywieckiego, a także między innymi z zespołem Trebunie Tutki. Grała również z romskim zespołem Kałe Bała Teresy Mirgi. I właśnie cygańskie klimaty często pobrzmiewały w utworach, które wykonywała na oświęcimskiej scenie.

Natomiast zespół Future Folk łączył, co jest charakterystyczne dla tego zespołu, muzykę taneczną z góralszczyzną.

Autorem zdjęć jest Mirosław Galczak.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments