Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Oszuści nie próżnują: Uwaga na fałszywego agenta CBA

Fot. Z archiwum portalu

47-letnia mieszkanka Żywca straciła swoje oszczędności po tym jak padła ofiarą oszusta działającego metodą na „policjanta”.

Wczoraj około 10.30 do żywczanki zatelefonował (na numer stacjonarny) mężczyzna przedstawiający się za funkcjonariusza CBA. Już na początku rozmowy poprosił, aby kobieta sprawdziła jego dane, dzwoniąc na podany przez niego numer telefonu. Tak też zrobiła. Głos w słuchawce potwierdził, że mężczyzna jest funkcjonariuszem, za którego się podaje i prowadzi działania operacyjne dotyczące przestępczości bankowej. Gdy już dopełniła tych formalności usłyszała, że padła ofiarą wyłudzenia kredytu z wykorzystaniem jej danych osobowych a jej oszczędności są zagrożone.

Mężczyzna cały czas wywierał dużą presję czasową na kobietę oraz straszył ją odpowiedzialnością karną w przypadku niewykonania jego poleceń – tłumaczy policja dodając, iż oszust tak pokierowali rozmową, że kobieta cały czas była na linii i nie mogła przerwać połączenia. Aby uratować swoje pieniądze 47-latka miała je przelać na wskazane przez oszusta konto. Będąc pod silną presją oraz ufając, że faktycznie rozmawia z funkcjonariuszem CBA dokonała przelewu. – W ten sposób straciła znaczną kwotę pieniędzy – dodają śledczy.

To nie pierwszy przypadek kiedy to oszuści wykorzystują tę właśnie metodę. Dlatego też policja apeluje, aby nie przelewać pieniędzy na „bezpieczne” konto, nie przekazywać ich komukolwiek osobiście czy pozostawiać we wskazanym miejscu, bo tak nakazał nam „policjant”.

Mundurowi proszą też, aby pamiętać o poniższych zasadach:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112,  zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę (dotyczy to zwłaszcza numerów stacjonarych!)
  • policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

 

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments