Wydarzenia Cieszyn

Otwarcie CEE w Wiśle pełne atrakcji. Zobacz, jak zmieniło się Jonidło

Fot. UM w Wiśle

Od soboty w Wiśle działa już Centrum Edukacji Ekologicznej. Ośrodek przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym na Jonidle to nowa instytucja edukacyjna, w której odwiedzać można nie tylko ciekawą salę ekspozycyjną, ale także piękne ogrody.

Przecięciem zielonej wstęgi przed budynkiem rozpoczęło się oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej. Burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, wraz ze Zdzisławem Pilchem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta, oraz ubranymi w góralskie stroje przedstawicielami najmłodszego pokolenia wiślan, uroczyście dokonali tej czynności.

Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy oraz turyści przez dwa dni uczestniczyli w Eko-Jesieni, czyli weekendowych wydarzeniach zorganizowanych w ogrodach CEE w związku z oficjalnym otwarciem placówki. Słoneczna pogoda stanowiła wspaniałą okazję do spędzenia soboty pośród pięknie zagospodarowanych ogrodów. Na gości czekało mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, animacje w duchu eko, warsztaty eko biżuterii i eko designu czy program Fundacji „Arka” z wystawą o czystym powietrzu i zabawami w temacie świata zwierząt i roślin. Nie brakło również stoiska edukacyjnego Nadleśnictwa Wisła, a także pokazów kuchni molekularnej oraz ekologicznego ryneczku ze zdrową żywnością z wiślańskich pól, łąk, lasów i pasiek. Gościom przygrywała kapela “Wisła”.

W sali prezentacyjnej można było obejrzeć program artystyczny pod tytułem „Cztery Żywioły” w wykonaniu uczniów klasy VI ze szkoły podstawowej z Wisły Jawornika. Wyemitowano również krótki film obrazujący, jak w ciągu roku zmienił się teren Jonidła.

Niedziela została mocno zdominowana przez pogodę. Choć jesienny deszcz bywa przeszkodą w aktywnym spędzaniu czasu, nic takiego nie miało miejsca podczas drugiego dnia Eko-Jesieni w Centrum Edukacji Ekologicznej. Warsztaty „Las w szkle” stały się ciekawym i kreatywnym tematem – z zadowoleniem udział w nich wzięło ponad 20 osób. Świat roślin Beskidu Śląskiego był inspiracją do tworzenia wspaniałych, kolorowych kompozycji z mchu, kory, paproci, leśnych kwiatów i kamieni.

Po warsztatach w sali prezentacyjnej rozpoczął się happening muzyczny pod nazwą „Eko-zwierzaki” w wykonaniu aktorów teatru muzycznego Wit-Wit. Doskonała zabawa połączona z muzyką i nauką o segregacji odpadów, dbałości o zwierzęta i oszczędzaniu wody przyniosła radość zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Na koniec wszyscy wsłuchiwali się w informacje dotyczące pożyteczności pszczół i produktów pszczelich, których dzięki zaaranżowanej w sali pasiece można było skosztować.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało dzięki staraniom władz Wisły, przy współpracy i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach projektu pod nazwą „Budowa kompleksu edukacyjno-ekologicznego w Gminie Wisła”.

Zdjęcia z archiwum UM w Wiśle

google_news