Wydarzenia Bielsko-Biała

Pacjent z koronawirusem w bielskim Szpitalu Wojewódzkim (aktualizacja)

Fot. Marcin Kałuski

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przebywał pacjent zakażony koronawirusem.

– Pacjent chory na Covid-19 przebywał na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. 67-letni mężczyzna trafił do naszej placówki w środę, 18 marca, z powodu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Wymagał natychmiastowej operacji naczyniowej, której został poddany. Cierpiał również na wiele chorób współistniejących – informuje Anna Szafrańska, rzecznik placówki.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu przy przyjęciu oraz objawów chorobowych pacjent nie wskazywał, że jest zarażony SARS CoV-2. W trakcie pobytu na chirurgii jego stan zaczął się pogarszać. Wykonano badania, w tym także test na obecność SARS CoV-2.

– 23 marca w nocy otrzymaliśmy wynik pozytywny. W uzgodnieniu z Oddziałem Zakaźnym Szpitala Megrez w Tychach pacjent został tam przekazany – mówi rzecznik.

24 marca, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego został zamknięty na najbliższe 14 dni. W tym czasie żaden z przebywających tam pacjentów nie zostanie wypisany. Sanepid otrzymał również listę chorych, którzy opuścili ten oddział w dniach od 19 do 23 marca.

Personel, który miał kontakt z chorym został odsunięty od pracy w tym oddziale. Sanepid podda te osoby kwarantannie. Od pracowników oddziału, a także Zakładu Diagnostyki Obrazowej zostały pobrane próbki na obecność SARS CoV-2. – Po siedmiu dniach badania zostaną powtórzone. Jeżeli wyniki będą negatywne, za zgodą powiatowego inspektora sanitarnego osoby te będą mogły wrócić do pracy. Pracownicy kwarantannę odbędą w domach – wyjaśnia Anna Szafrańska.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej zostanie poddany dekontaminacji. Wszyscy pacjenci, którzy tam przebywają zostali odpowiednio zabezpieczeni. Zajmuje się nimi personel z macierzystego oddziału i innych oddziałów, który nie miał kontaktu z chorym.

Przez najbliższe 14 dni Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej nie będzie przyjmował pacjentów. Osoby potrzebujące pomocy w zakresie chirurgii ogólnej będą kierowani do najbliższych szpitali. Szpital Wojewódzki w Sosnowcu przyjmie osoby, wymagające pomocy w zakresie chirurgii naczyniowej.

 

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments