Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

Pamiętnik okupanta. Niemiecki lekarz z Bielska-Białej wspomina czasy wojny

– Postanowiliśmy wydać bardzo nietypową książkę-pamiętnik, napisaną przez Niemca i zarazem okupanta. Dlaczego? Bo kontakt ze źródłem daje każdemu styczność z żywą historią, wyrabia krytycyzm, rozwija zdolność analizy – tłumaczą w Towarzystwie Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Po dłuższej przerwie Towarzystwo wydało książkę pt. „Dziennik dra Rudolfa Lubicha, niemieckiego bielszczanina – lekarza, z lat 1939-1941”. Jej autorem jest Stanisław Noworyta.

Wydawca wyszedł z założenia, warto sięgać do źródeł, nawet tych, które opisują historię z innej, niż nasza, perspektywy. Tym bardziej, że dzieje Bielska i Białej pod niemiecką okupacją były nieco inne, niż w pozostałych rejonach Polski.

– Myślę, że jest to wystarczająca rekomendacja, aby poznać ten niezwykły pamiętnik i wziąć udział w wieczorze autorskim ze Stanisławem Noworytą, autorem książki – zachęca Jacek Cwetler z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. To wydarzenie zaplanowano na 5 grudnia o 18.30 w „Piwnicy Muz” Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Wstęp jest bezpłatny. Podczas spotkania autorskiego będzie możliwość zakupu książki i zdobycia autografu.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments