Wydarzenia Sucha Beskidzka

Parku nie będzie!

Przez większą część ubiegłego roku pomysł utworzenia Parku Krajobrazowego Pasma Policy budził gorące emocje w czterech gminach powiatu suskiego. Teraz wszyscy, którzy nie zgadzają się na wprowadzenie tej dodatkowej formy ochrony przyrody, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą.

Walka trwała wiele miesięcy, powoli przybierając na sile – najpierw były to pisemne protesty płynące z poszczególnych gmin, na terenie których miał powstać nowy park krajobrazowy, potem spotkanie ich włodarzy z wicemarszałkiem województwa małopolskiego, a wreszcie forum w Jabłonce, w czasie którego głos mieli nie tylko samorządowcy, ale i licznie zebrani mieszkańcy. Przez cały ten czas nikt nie kwestionował potrzeby dbania o walory przyrodnicze Pasma Policy, jednak wszyscy wskazywali na fakt, że byłaby to już kolejna forma ich ochrony, zupełnie zbędna, a przy tym grożąca spowolnieniem lub wręcz zahamowaniem rozwoju gospodarczego. Podczas forum przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Janusz Sepioł wypowiedział słowa, które nieco ostudziły sięgające już zenitu emocje. Zapewnił, że park krajobrazowy nie może powstać bez zgody zainteresowanych gmin.

Potwierdziło się to niedawno, gdy Sejmik Województwa Małopolskiego obradował nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego województwa. Z jego projektu usunięte zostały dwa planowane do utworzenia parki krajobrazowe – Pasma Policy oraz Torfowisk Orawskich (przeciwko temu drugiemu protestowały gminy w powiecie nowotarskim). I taka wersja ma zostać poddana głosowaniu, gdy dojdzie do uchwalania planu, co ma nastąpić już w poniedziałek, 26 lutego. – Uważam, że zawdzięczamy to forum w Jabłonce, a także nieustającemu lobbowaniu w tej sprawie. Gdy tylko spotykaliśmy radnych sejmiku, za każdym razem przypominaliśmy im, że jesteśmy przeciwni utworzeniu parku. Teraz będziemy mieć spokój do kolejnej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego województwa, czyli przez przynajmniej dziesięć lat – mówi z zadowoleniem Stanisław Tempka, wójt Bystrej-Sidziny, który wraz z delegacją gminnych i powiatowych samorządowców uczestniczył w sesji sejmiku. 

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments