Wydarzenia Cieszyn

Pawilon III będzie jak nowy

Zdjęcia przedstawiają aktualny stan prac na zewnątrz i wewnątrz Pawilonu III

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, prowadzi ciągłe działania zmierzające do zwiększenia efektywności i skuteczności udzielania pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Aktualnie realizowana jest inwestycja w Pawilonie III, który został przeznaczony na nową siedzibę Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Poradni Chorób Zakaźnych i Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc. Są to oddziały, które w swojej specyfice mogą wymagać częściowej lub całkowitej izolacji chorych. W obecnej lokalizacji są niezmiennie przepełnione, co wpływa na komfort przebywających tam pacjentów, nierzadko w stanie ciężkim i ma wpływ na jakość udzielanych świadczeń oraz znacznie utrudnia izolację chorych tego wymagających.

Inwestycja ta jest istotna zarówno z punktu widzenia całego subregionu południowego województwa śląskiego, jak i dla samego Powiatu Cieszyńskiego. Wynika to z faktu, iż cieszyński Oddział Obserwacyjno-Zakaźny obsługuje teren całego byłego województwa bielskiego (powiaty bielski, cieszyński, żywiecki, miasto Bielsko-Biała) oraz miasto Jastrzębie-Zdrój, natomiast Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc leczy w głównej mierze pacjentów z terenu powiatu cieszyńskiego.

Harmonogram inwestycji zakłada ukończenie prac budowlanych do końca maja br., a we wrześniu nastąpi oddanie do użytku obu oddziałów oraz obu poradni w tej nowej lokalizacji. W zakresie zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego i podniesienia dostępu do wysokiej jakości usług medycznych, realizowana inwestycja jest więc odpowiedzią zarówno na potrzeby regionu, jak i lokalnej społeczności. Uruchomienie niewykorzystywanego dotąd budynku Pawilonu III da dostęp do wysokiej jakości świadczeń medycznych, wynikającej zarówno z zupełnie nowej infrastruktury samego budynku Pawilonu III, jak i wyposażenia oddziałów.

Nastąpi poszerzenie zakresu świadczeń udzielanych w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc, który dysponować będzie m.in. nowoczesnym sprzętem umożliwiającym szczegółową diagnostykę czynności układu oddechowego np. bezdechu sennego. Z kolei w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym, będzie można wykonać badanie elastograficzne, umożliwiające ocenę uszkodzenia wątroby, np. w przebiegu WZW typu B czy C. Wynik tego badania jest równorzędny do wyniku biopsji wątroby, która jest metodą inwazyjną obciążoną możliwością ciężkich powikłań. Uruchomiona zostanie także odizolowana zakaźna Izba Przyjęć.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Bielszczanin JOHNY Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Super – a potem zamknie się oddział bo nie kto leczyć i kogo leczyć. Problem jest w tym ludziska że wy nie rozumiecie zasadniczej bolączki tego kraju – a spadacie jak kupa odpływem… POTRZEBA MIESZKAŃ KOMUNALNYCH DLA MŁODYCH LUDZI ŻEBY ZOSTAWALI W POLSCE I RODZILI DZIECI!!! I na to powinno iść w tej chwili 100% środków jakimi dysponuje ten kraj – inaczej za kilkanaście/kilkadziesiąt lat tego kraju nie będzie wcale. Udajecie że tego nie widzicie czy macie to w doopie?!? Bo głosujecie na takich magików jakbyście sami pojęcia nie mieli OCB!