Wydarzenia Żywiec

Pewel Wielka: Zmarł Edward Byrtek

Fot. GOK Jeleśnia

W wieku 75 lat zmarł Edward Byrtek, znany ludowy muzyk, dudziarz i członek Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej.

Jak informuje Grażyna Patera, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni pogrzeb Edwarda Byrtka rozpocznie się o 14.00 w sobotę, 2 marca, w kościele parafialnym w Pewli Wielkiej.

Edward Byrtek urodził się 12 lutego 1944 roku w Pewli Wielkiej. Jego ojciec Karol był znanym muzykiem ludowym, skrzypkiem i seniorem Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, a także laureatem nagrody im. Oskara Kolberga. Jako 18-latek wyjechał ze swojej rodzinnej miejscowości do Rudy Śląskiej. Tam zaczął pracować jako górnik dołowy w kopalni Nowy Wirek. Po ponad 3,5 roku powrócił do Pewli Wielkiej. Wkrótce zaczął pracować w Fabryce Śrub w Żywcu Sporyszu. Po roku zwolnił się i pomagał rodzicom w gospodarstwie rolnym. Po kilku latach ponownie podjął pracę w żywieckiej Fabryce Śrub w Sporyszu, gdzie pracował do emerytury.

Edward Byrtek zasłynął nie tylko na Żywiecczyźnie jako instrumentalista ludowy znakomicie grający na dudach. Naukę gry na dudach rozpoczął w wieku 15 lat. Pierwsze kroki stawiał w zespole „Pilsko” w Żywcu, a potem w zespole „Jodła” wraz z ojcem Karolem i braćmi Władysławem i Franciszkiem. W 1976 roku wraz z ojcem Karolem i siostrą Władysławą wyjechali do Stanów Zjednoczonych jako Kapela Byrtków, gdzie koncertowali między innymi w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Detroit i Chicago. Na swoim koncie Edward Byrtek miał wiele nagród i wyróżnień między innymi: Złote Żywieckie Serca podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu (1998, 2002 i 2012) czy pierwsze miejsca podczas TKB w Żywcu (2001), w Europejskim Konkursie Dudziarzy w Rabie Wyżnej (1998), na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, na Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel Góralskich Zbąszynek (1999 i 2000).

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
i tyle
i tyle
5 lat temu

Najpierw Buli teraz Byrtek. Bydzie piykno kapela w niebie.