Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Piece na ekogroszek. Co należy o nich wiedzieć?

Ekogroszek to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów opału. Wielkie zainteresowanie tym paliwem oczywiście nie bierze się znikąd, bo ono szereg zalet, stawiających je wyżej niż popularne, od dawna wykorzystywane typy. Dla wielu osób popularność ekogroszku może być nieco zaskakująca, bo przez lata był on uznawany za odpad przy produkcji węgla kamiennego i brunatnego. Po opracowaniu pieców przystosowanych do jego spalania, okazał się jednak doskonałym opałem, w związku z czym na korzystanie z niego decyduje się coraz więcej klientów. Czemu warto się nim zainteresować?

 

  1. Ekogroszek – tani opał przyjazny środowisku
  2. Jak wybrać najlepszy piec na ekogroszek?
  3. Jaki ekogroszek wybrać? Kilka ważnych porad
Ekogroszek – tani opał przyjazny środowisku

Na ogromną popularność, jaką w ostatnich latach zdobył ekogroszek niewątpliwie w największej mierze wpłynęły względu ekonomiczne. Opał ten jest bowiem bardzo tani i wymaga tylko inwestycji w odpowiedni piec. Ta szybko się zwraca, a użytkownik może ponadto cieszyć się bezproblemową eksploatacją kotła. Nowoczesne modele są właściwie bezobsługowe – raz na kilka dni wymagają tylko wyczyszczenia paleniska. Należy również uzupełnić tani opał w podajniku. Nie bez znaczenia jest też mały wpływ na środowisko, bo dobre piece dokładnie spalają paliwo, przez co do atmosfery trafia mniejsza ilość zanieczyszczeń niż w przypadku węgla kamiennego i brunatnego, a także drewna – zwłaszcza mokrego.

Jak wybrać najlepszy piec na ekogroszek?

Te wszystkie korzyści staną się naszym udziałem jedynie wtedy, gdy dobierzemy właściwy piec na ekogroszek oraz samo paliwo. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, mając na uwadze swoją wygodę, poświęćmy chwilę na wybór odpowiedniego podajnika oraz sterownika. Ekonomiczne spalanie paliwa zapewni nam sterownik dwustanowy, który umożliwia ustawienie odpowiedniej wartości ciepła generowanego przez piec. Istotna jest również moc pieca. Przyjmuje się, że dom o powierzchni około 100 metrów kwadratowych potrzebuje około 100 W energii. Jeśli jest dobrze zaizolowany, możemy wybrać piec o mocy 80 W. W przypadku nowoczesnych budynków pasywnych, wystarczający będzie zaś model 60 W.

Jaki ekogroszek wybrać? Kilka ważnych porad

Kolejne pytanie brzmi: jaki ekogroszek wybrać, by móc cieszyć się bezproblemowym i wydajnym spalaniem? Tu warto zwrócić uwagę na jego następujące parametry:

  • wielkość ziarna;
  • wartość opałową (wyrażaną jako MJ/kg);
  • zawartość siarki (powinna być jak najniższa);
  • zawartość popiołu (najlepiej, jeśli nie przekroczy 15%);
  • wilgotność (nie może być wyższa niż 10%).
google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments