Kultura i rozrywka Wadowice

Piękno w hafcie zaklęte

Fot. Wojciech Ciomborowki

Jeszcze do 24 lutego w lanckorońskim Klubie Senior+ oglądać można wystawę „Obrazy igłą malowane”. Prezentowane są na niej obrazy mieszkanki tej wioski Marii Tomczykiewicz. Nie zostały one namalowane, lecz wykonane techniką haftu krzyżykowego.

Na wystawie zaprezentowano 24 haftowane obrazy. 23 wykonano techniką haftu krzyżykowego, a jeden to gobelin. Każdy obraz to osobna historia i osobne wspomnienia. -Nasza wystawa pozwoliła zebrać to w całość i pokazać jakie pasje mogą drzemać w każdym z nas – mówi Paulina Tomczykiewicz, opiekunka Klubu Senior+ i współorganizatorka wystawy. W trakcie wernisażu artystka opowiadała jak wielką pasją jest dla niej ten rodzaj sztuki, którym zafascynowała się już w dzieciństwie. Nie tylko pokazała jak wygląda kanwa, tamborek i mulina, ale również pokazała chętnym jak się nimi posługiwać. – Piękny obraz to nie jedyny skutek żmudnej pracy. Haftowanie wycisza, uspokaja i kieruje myśli tylko w jednym kierunku. Wymaga przy tym skupienia – mówiła stojąc obok męża, który na co dzień podziwia jej talent, a sam zajmuje się oprawianiem obrazów wychodząc spod ręki żony. Na największym z nich pracowała aż 9 miesięcy. Inne powstają szybciej.

Najbardziej lubi haftować motywy kwiatowe, więc nieprzypadkowo prac o tej tematyce zaprezentowano n wystawie najwięcej. Ogromne wrażenie robią obrazy, na których hafciarka uwieczniła konie i krajobrazy.  Artystka nie boi się podejmować również tematów trudnych i na pozór mało związanych z ogólnym wyobrażeniem o hafcie. Takim dziełem jest „Krzyk” Edvarda Muncha. Jak zauważyła wyhaftowanie swego rodzaju reprodukcji pozwoliło jej zrozumieć „o co chodzi” w tym obrazie.

Wystawa przy ul. Rynek 71 czynna jest w poniedziałki od 10.00 do 19.00, we wtorki, środy i czwartki od 10.00 do 17.00, a w piątki od 9.00 do 14.00. W poniedziałek, 24 lutego, o 17.00 odbędzie się jej finisaż.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o