Porady i inspiracje

Pielęgnacja trawnika: jak poprawnie ją przeprowadzić?

Piękny, zielony trawnik to nie tylko wizytówka ogrodu, ale również miejsce wypoczynkowe dla domowników i ich bliskich. Jednak by trawnik dobrze się prezentował, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Czy pielęgnacja trawnika jest trudna? I jak ją poprawnie przeprowadzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zadbany trawnik – co to właściwie oznacza?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć, na pytanie, co w ogóle mamy na myśli, mówiąc o „zadbanym trawniku”. Niestety, w Polsce od pewnego czasu można zaobserwować trend polegający na jak najkrótszym przycinaniu trawy i pragnieniu stworzenia czegoś na kształt „zielonego, naturalnego dywanu”.

Jest to błąd – i to przynajmniej z kilku powodów. Zacznijmy od tego, że krótko przystrzyżona trawa jest bardziej podatna na przesuszanie, a co za tym idzie, wolniej rośnie i jest słabsza. To z kolei stwarza komfortowe warunki do rozrostu dla chwastów. Przyjmuje się, że trawę najlepiej jest kosić wtedy, gdy osiąga wysokość 8-10 cm. Co więcej, im wyższe są źdźbła, tym łatwiej chłoną wodę, którą je podlewamy – zapewniają bowiem cień zapobiegający zbyt szybkiemu parowaniu wody w upale.

A skoro przy upałach jesteśmy… czy wiesz, że trawa wpływa na odczuwalną temperaturę? W ostatnich latach przeprowadzano badania, które pokazują, że wyższa trawa działa jak klimatyzacja. A zatem: trawę koś, ale z rozwagą!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Starając się znaleźć kompromis między estetyką, komfortem domowników oraz ekologią (w końcu trawnik to miejsce życia cennych dla nas wszystkich zapylaczy), można stwierdzić, że trawy nie powinno się kosić częściej niż raz na tydzień. Czego użyć do koszenia? Do wyboru mamy kosiarki spalinowe i elektryczne.

Kosiarka spalinowa jest cięższa i głośniejsza, ale nie ma ograniczenia w postaci kabla. Uznaje się, że jest ona odpowiednia dla powierzchni większych niż 500 m2. Dla mniejszych trawników zdecydowanie wystarczający będzie model elektryczny, który jest cichy i lżejszy. Zarówno kosiarki spalinowe, jak i elektryczne kupisz w uznanych sklepach ogrodniczych, takich jak https://www.krysiak.pl.

Nie tylko kosiarki spalinowe i elektryczne – co jeszcze warto kupić?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że same kosiarki spalinowe czy elektryczne nie zawsze będą wystarczające. Jeżeli na ogrodzie masz fontannę czy klomb, a trawnik otaczają wysokie krzewy, róże czy lawenda, przyda się podkaszarka. Jest to urządzenie przeznaczone do przycinania trawników przy krawężnikach i pod krzewami – krótko mówiąc, tam gdzie nie sięga kosiarka. Pamiętaj też, że skoszoną trawę od razu należy sprzątnąć. Najłatwiej zrobić to przy użyciu grabi z długimi zębami.

Jak często podlewać trawnik? Sklep Krysiak radzi

Niezbędnym elementem pielęgnacji trawnika jest także jego nawadnianie. Zazwyczaj wystarczy podlewać trawnik, korzystając ze zraszacza dwa razy w tygodniu, ale jak radzą specjaliści ze sklepu Krysiak, przy trwających suszach podlewanie należy wykonywać nawet trzy razy na tydzień. Korzystnie na jakość źdźbeł wpływa też nawożenie, które powinno się przeprowadzać trzy razy w roku: na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu oraz w sierpniu.

Jeśli chcesz zadbać o swój trawnik i chcesz kupić podkaszarkę lub interesuje Cię kosiarka spalinowa Krysiak jest sklepem, w którym z pewnością znajdziesz to, czego szukasz!

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments