E-edukacja Cieszyn

Pierściec najlepszy w województwie

Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak w Pierśćcu wywalczyła pierwsze miejsce w finale VIII edycji wojewódzkiego konkursu „Edukacja regionalna w szkole”, którego myślą przewodnią są słowa Jana Pawła II „Proszę was, pozostańcie wierni swojemu dziedzictwu”. Jego organizatorem jest śląski kurator oświaty.

O sukces postarała się drużyna w składzie: Aleksandra Augul, Julia Faruga, Maksymilian Haręża, Aleksandra Szyndler, Arletta Omorczyk i Jan Gandzel. Uczniowie okazali się bezkonkurencyjni i pokonali cztery pozostałe szkoły, które awansowały do ścisłego finału. Nad przygotowaniem dzieci czuwali nauczyciele: Danuta Oczadły, Joanna Radwan-Kmiecik, Violetta Wlach, Iwona Korus oraz Sławomir Chmiel. 

Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy z nich to kwalifikacja szkół na podstawie kart zgłoszeń, drugi – rejonowy i trzeci – wojewódzki połączony z wręczeniem nagród. Aby przejść przez sito pierwszego szczebla, szkoła powinna spełnić pewne kryteria, m.in. wykazać, że nauczyciele posiadają odpowiednie przygotowanie do prowadzenia zajęć z edukacji regionalnej, publikują opracowania metodyczne z nią związane, a placówka aktywnie współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami i instytucjami, rodzicami, miejscowymi artystami i twórcami ludowymi.

Następne zadanie polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dokumentującej podejmowane działania w zakresie edukacji regionalnej oraz szczegółowe ich opisanie. Jednocześnie też szkoły rozpoczynają realizację projektu edukacyjnego. W tym roku trzeba było nakręcić film – serwis telewizji lokalnej pokazujący wykorzystanie potencjału danej miejscowości w 2030 roku. „Nasi” uczniowie zaproponowali rozwinięcie w Pierśćcu agroturystyki leśno-stawowej, założenie szkoły paralotniowej na wzniesieniu Kępa i lepsze wykorzystanie transportu kolejowego w turystyce. Film oraz sprawozdanie z realizacji projektu są oceniane w etapie rejonowym konkursu. Na ich podstawie komisja wyłania zwycięzców w każdej kategorii wiekowej. Etap wojewódzki ma natomiast charakter bezpośredniej rywalizacji, w której sześcioosobowe drużyny wykazują się rozległą wiedzą na temat dziedzictwa kulturowego Śląska i prezentują swój program na scenie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

google_news