Wydarzenia Oświęcim

Pierwszy elektryk wyjedzie na ulice Oświęcimia

Fot. UM w Oświęcimiu

Władze Oświęcimia i podległych miastu spółek wiele mówią o ekologii, ale na słowach się nie kończy. Dotychczas wśród autobusów kursujących po grodzie nad Sołą nie brakowało hybrydowych. Jeszcze w tym roku flotę przewoźnika zasili autobus elektryczny.

Jak informuje prezes oświęcimskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji Bożena Fraś przetarg na wybór dostawcy pojazdu zakończył się 13 lutego. Wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją firma Solaris Bus & Coach i to ona dostarczy do Oświęcimia autobus elektryczny oraz mobilną ładowarkę do niego. – Na jednym doładowaniu przejedzie minimum 120 km. Będzie więc obsługiwał  linie tzw. przemysłowe, czyli w rannych i popołudniowych godzinach szczytu – wyjaśnia Bożena Fraś. Podkreśla, że nowy nabytek standardem nie będzie odbiegał od zakupionych przed dwoma laty autobusów hybrydowych. Nie tylko będzie niskopodłogowy z wysuwaną platformą ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W pojeździe zainstalowana będzie klimatyzacja, biletomat. Pasażerowie będą przy tym mieli dostęp do sieci internetowej. Zamontowane wewnątrz i wewnątrz kamery sieci monitoringu będą dbały o bezpieczeństwo pasażerów.

MZK na zakup autobusu pozyskał nieco ponad 2,1 mln zł dotacji unijnej, a sam musi wyłożyć jeszcze z własnych środków 400 tys.

Oświęcimski przewoźnik od już od dłuższego czasu był zainteresowany wprowadzeniem do eksploatacji pierwszego autobusu elektrycznego. Dwa lata temu testował na ulicach miasta autobusy solaris urbino 12 electric oraz czeskiej firmy SOR. Sprawdzian wypadł pomyślnie. Pozostało jedynie pozyskanie pieniędzy unijnych. Autobusy elektryczne są dwukrotnie droższe od tych z tradycyjnym napędem. Dlatego na razie spółka zadecydowała się na zakup jednego.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Bielszczanin JOHNY Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

A też będzie woził powietrze jak mzk w Bielsku?