Wydarzenia Bielsko-Biała

Pierwszy raz w historii. Trzy nagrody Grand Prix Bielskiej Jesieni!

Po raz pierwszy w historii ogólnopolskiego konkursu Biennale Malarstwa Bielska Jesień, organizowanego przez Galerię Bielską BWA, przyznano trzy równorzędne nagrody Grand Prix! Otrzymali je Edyta Hul, Karolina Jarzębak i Adam Kozicki.

W czwartek, 9 listopada, w Galerii Bielskiej BWA odbyło się wyczekiwane i niezwykle ważne w środowisku artystycznym wydarzenie – ogłoszenie wyników 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023, połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej.

Na tegoroczną edycję napłynęła rekordowa liczba 1006 zgłoszeń. Do uczestnictwa w wystawie finałowej jury wybrało 84 prace 56 artystów. W jury zasiedli: Zdzisław Nitka, Aneta Rostkowska, Agata Smalcerz, Małgorzata Szymankiewicz i Aleksy Wójtowicz (przewodniczący jury). Kuratorką tegorocznej edycji biennale jest Ada Piekarska.

Przyznając trzy nagrody Grand Prix ex aequo, jury zrezygnowało jednocześnie z przyznania II i III nagrody. Grand Prix otrzymali (każdy z laureatów za zestaw trzech prac): Edyta Hul – za obrazy zawieszone pomiędzy hipnotyzującą abstrakcją a pulsującym przedstawieniem flory, Karolina Jarzębak – za pełną ironii metaforę współczesności, w której by ktoś mógł wygrać, większość musi przegrać oraz Adam Kozicki – za odważne obrazowanie mechanizmów przemocy i ukazywanie ciał uznanych za niewarte (prze)życia. Prace Edyty Hul to abstrakcja inspirowana światem roślin, natomiast ironiczne, wykonane techniką intarsji prace Karoliny Jarzębak nawiązują do ikonosfery internetowej. Z kolei zaangażowana sztuka Adama Kozickiego skupia się na sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Do tej pory, konkursom artystycznym – między innymi takim, jak Bielska Jesień – stale towarzyszyła formułka „poziom konkursu był bardzo wyrównany”. Jednak niezależnie od tych deklaracji, nadal przyznawano pierwszą, drugą i trzecią nagrodę oraz wyróżnienia honorowe, których ważność liczona w pieniądzach i prestiżu znacznie się różniła – komentuje Aleksy Wójtowicz, przewodniczący jury. – W tej edycji w gronie jurorskim demokratycznie postanowiliśmy, że najwyższy czas na pewną reformę konkursu. Przyznaliśmy trzy równorzędne nagrody. Z jednej strony dlatego, że podczas obrad jury każda spośród tych trzech osób otrzymała taką samą liczbę głosów, a z drugiej – ponieważ same konkursy i ich formuły wymagają gruntownego przemyślenia. I mówiąc szczerze, w 2023 roku ta zmiana nie jest rewolucją, ale zaledwie skromną i zbyt długo odwlekaną reformą.

Jury przyznało także pięć wyróżnień regulaminowych, które otrzymali: Viktar Aberamok, Kasia Banasiak, Bartłomiej Flis, Samuel Kłoda i Małgorzata Mycek. Swoje wyróżnienia przyznało również sześć redakcji patronackich.

Wystawa finałowa trwa do 31 grudnia. Można ją oglądać od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, m.in. oprowadzania, warsztaty, spotkania. W listopadzie odbędzie się m.in. oprowadzanie kuratorskie Ady Piekarskiej w piątek, 17 listopada o 18.00.

Na pierwszych trzech zdjęciach od góry laureaci Grand Prix: Edyta Hul, Karolina Jarzębak i Adam Kozicki. Fot. Magdalena Nycz

google_news