Sport Czechowice-Dziedzice

Pierwszy taki trener w Polsce! Tomasz Szary z czechowickiego MKS-u ze specjalną kwalifikacją

Fot. Artur Jarczok

Tomasz Szary z MKS-u Czechowice-Dziedzice został pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał kwalifikację rynkową „Prowadzenie procesu szkolenia wstępnego w tenisie stołowym”.

– Bardzo mi miło, że jako pierwszy mogłem przejść procedurę certyfikacji w Polsce. Okazuje się, że sam proces nie jest tak skomplikowany jak mogłoby się początkowo wydawać – powiedział Tomasz Szary, trener MKS-u Czechowice-Dziedzice.

Na czym polega proces walidacji? To w dużym stopniu zbieranie dowodów dotyczących codziennych, zwyczajnych czynności trenerskich, które wykonuje w klubie trener. – W wielu krajach w różnych branżach popularne staje się tworzenie swojego osobistego portfolio, w którym znajdują się opisane kompetencje i umiejętności, które się nabyło w różny sposób. Myślę, że świetną praktyką dla naszych trenerów byłoby tworzenie swojego pingpongowego portfolio zawierającego dokumenty, zdjęcia i filmy, które mogą się przydać w przyszłości. Takie właśnie, nawykowe zbieranie materiałów znacznie przyspieszy i ułatwi trenerom przejście procedur walidacji – informuje Tomasz Szary.

– W 2013 roku nastąpiła deregulacja zawodu trenera i instruktora sportu. Znacznie zwiększyło to możliwości pracy w branży sportowej, ale niestety przestały istnieć wymogi dotyczące kompetencji osób zajmujących się pracą szkoleniową w sporcie. Na szczęście wiele związków sportowych rozpoczęło pracę nad wymaganiami dotyczących trenerów w swoich dyscyplinach w ramach tzw. Polskich Ram Kwalifikacji. Tenis stołowy był jednym z pierwszych związków, które opisały jakie umiejętności i kwalifikacje powinien posiadać trener pracujący w klubie, ośrodku czy kadrze narodowej. Miałem przyjemność jako pierwszy w kraju potwierdzić swoje kompetencje w tenisie stołowym i przeszedłem pomyślnie cały proces certyfikacji. Dzięki temu, że mam na co dzień możliwość pracy z dziećmi na wysokim poziomie sportowym w MKS-ie Czechowice-Dziedzice, mogłem jednocześnie zebrać cały szereg materiałów wideo, analiz i notatek, które bardzo przyspieszyły proces mojej oceny. Duże znaczenie w ocenie pracy trenerskiej miała też weryfikacja i ocena umiejętności budowania środowiska do rozwoju zawodników, promowanie tenisa stołowego w regionie, a także edukowanie zawodników w zakresie odżywiania czy treningu mentalnego. Te wszystkie składowe od wielu lat są ważną częścią szkolenia dzieci w Czechowicach-Dziedzicach. Niedługo również pozostali trenerzy MKS-u będą mieli okazję potwierdzenia swoich umiejętności w egzaminach, więc trzymam za nich mocno kciuki – dodaje. (aj)

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments