Na sygnale

Piesi i kierowcy pod obstrzałem. 80 wykroczeń w jeden dzień

Fot. KPP w Cieszynie

Policjanci z cieszyńskiej drogówki prowadzili wczoraj powiatowe działania „Bezpieczny Pieszy”. Do tego celu wykorzystali Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Jest to specjalny pojazd, wyposażony w kamery obrotowe i stanowiska dla operatorów. Mundurowi skupiali się na niewłaściwych zachowaniach kierowców wobec pieszych oraz pieszych wobec kierowców.

Dynamiczny wzrost liczby uczestników ruchu drogowego potęguje zagrożenia życia i zdrowia osób korzystających z dróg. Do głównych przyczyn wypadków drogowych należy niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych, zarówno ze strony kierujących jak i pieszych.

– W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych, cieszyńska drogówka systematycznie prowadzi działania takie jak „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” czy „Bezpieczny Pieszy”. Podczas wczorajszych działań mundurowi skupiali się na nieprawidłowych zachowaniach kierowców wobec pieszych. W tym celu skorzystali z Ruchomego Stanowiska Dowodzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W wielu przypadkach korzysta się z niego podczas zabezpieczania imprez masowych. Jest to specjalny pojazd wyposażony w dwa stanowiska dla operatorów oraz kilka kamer. Po zarejestrowaniu wykroczenia, operator przekazuje informacje do patroli, które znajdują się niedaleko skrzyżowania. Wybór skrzyżowań nie był przypadkowy. Opierał się przede wszystkim na policyjnych statystykach zdarzeń drogowych i możliwym zagrożeniu dla pieszych – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Fot. KPP w Cieszynie

Operatorzy Ruchomego Stanowiska Dowodzenia zarejestrowali 80 wykroczeń. 54 z nich dotyczyło kierujących pojazdami, z czego w 51 przypadkach sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym, a trzy sprawy zostaną przekazane do rozpatrzenia przez sąd. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych – tak było aż w 43 przypadkach. Pozostałe 12 wykroczeń to wyprzedzanie na lub w rejonie przejść dla pieszych.

– Przypominamy, że zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym wyprzedzanie to przejeżdżanie bądź przechodzenie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Wydawać by się mogło, że to oczywista definicja, jednakże niektórzy kierujący sądzą , że jest to związane tylko i wyłącznie z bezpośrednią zmianą pasa ruchu, nie biorąc pod uwagę, że na drodze z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku ten przepis ma również zastosowanie. Piesi z kolei podczas wczorajszych działań popełnili 25 wykroczeń. 11 z nich zakończono zostało mandatem, a 14 pouczeniami – dodaje Krzysztof Pawlik.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments