Na sygnale Oświęcim

Piła, a dzieci samopas puściła

Fot. Wojciech Ciomborowski

Dzięki szybkiej interwencji policjantów, ale przede wszystkim niepokojącym sygnale od anonimowej osoby udało się uchronić dwoje młodych mieszkańców Oświęcimia przed licznymi niebezpieczeństwami. Rodzice dzieci, zaglądając w kieliszek, nie interesowali się tym, co robią ich pociechy.

Dwaj oświęcimscy dzielnicowi oderwali się od rutynowych obowiązków w poniedziałkowe (5 sierpnia) przedpołudnie po tym jak otrzymali zgłoszenie o zakrapianej imprezie zorganizowanej w jednym z mieszkań na terenie miasta. Z przekazanych przez dzwoniącego informacji wynikało, że w mieszkaniu prawdopodobnie znajduje się dwoje dzieci. Gdy mundurowi dotarli pod wskazany adres najpierw dostrzegli ogromny rozgardiasz. W mieszkaniu poza 34-letnią kobietą zastali jeszcze jej ojca oraz znajomego. Wszyscy byli bardzo pijani. Nigdzie jednak nie było dzieci, o których wspominała osoba prosząca o podjęcie interwencji. Dopiero rozmawiając z kobietą dowiedzieli się, że faktycznie posiada 10-letnią córkę i o dwa lata młodszego syna. Oświadczyła, że dzieci wyszły z mieszkania i prawdopodobnie pojechały na rowerach do pobliskiej galerii handlowej. Policjanci natychmiast wszczęli ich poszukiwania i już po kilkudziesięciu minutach dzieci zostały odnalezione we wspomnianej galerii. Zostały oddane pod opiekę rodzinie.

Gdy dzieci były już bezpieczne funkcjonariusze ponownie zainteresowali się ich  nieodpowiedzialną matką. Kobieta miała w wydychanym powietrzu ponad 2 promile alkoholu. W związku z tym wszczęto wobec niej postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich, nad którymi miała obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Materiały dotyczące zdarzenia trafią wkrótce także do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu  Rejonowego w Oświęcimiu. Ten  może ograniczyć lub pozbawić 34-latkę władzy rodzicielskiej. Z uwagi na fakt, iż zachodzi podejrzenia, że kobieta jest uzależniona od alkoholu znajdzie się ona pod lupą miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

google_news