Porady i inspiracje

Piła stołowa do obróbki drewna – jak wybrać?

Obróbka drewna to zajęcie, które wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń do tego typu prac są piły stołowe. Ilość dostępnych modeli pił jest ogromna, co sprawia, że wybór najlepszej z nich nie jest prosty. Jak wśród wielu opcji wybrać najlepsze urządzenie do obróbki drewna? Sprawdźmy!

Piła stołowa znajduje się w podstawowym wyposażeniu wielu garaży majsterkowiczów, a także  profesjonalnych warsztatów. Jest to urządzenie, które przydaje się zarówno w pracach warsztatowych, jak i wykończeniowych. Dostępne modele różnią się nie tylko rozmiarem i ceną, ale także parametrami technicznymi i przeznaczeniem.

Piły stołowe – rodzaje

Piły stołowe można podzielić na kilka głównych rodzajów, które ze względu na swoją konstrukcję determinują zakres możliwych do wykonania nimi prac. Dostępne są piły uniwersalne, modele z heblarką, piły stołowe na siłę oraz formatowe. Pierwsze z nich wyposażone są w silnik o przeciętnej mocy, który poradzi sobie z obróbką większości materiałów. To idealne narzędzie dla amatorów majsterkowania. Urządzenia nie zajmują dużo miejsca i dość łatwo je przenieść. Do prac wymagających wysokiej dokładności sprawdzą się piły stołowe precyzyjne, które są odmianą modeli uniwersalnych. Wyróżnia je wysoka prędkość obrotowa, która jest szczególnie istotna w czasie obróbki twardszych rodzajów drewna. Dla osób, które cenią sobie urządzenia wielofunkcyjne lub nie mają wiele miejsca na przechowywanie narzędzi, stworzona została piła stołowa z heblarką. Urządzenie pozwala nie tylko na cięcie drewna, ale także na jego heblowanie.

Piły stołowe formatowe pozwalają na precyzyjne ustawienie nawet bardzo dużych elementów. Zapewniają szybkie i pewne cięcie. Są dość duże, jednak większość modeli ma możliwość składania nieużywanych części stołu roboczego. 

Profesjonaliści w warsztatach często korzystają z pił stołowych na siłę. Urządzenia te zasilane są prądem trójfazowym, wyróżnia je większa moc oraz prędkość obrotowa. Są bardzo wydajne i w wielu przypadkach precyzyjniejsze od innych pił stołowych.

Najważniejsze parametry pił stołowych do obróbki drewna

Wybierając piłę stołową do drewna, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Niezbędne jest określenie rodzaju prac i ich specyfika. Ważne jest także, czy piły używać będziemy amatorsko, czy jednak będzie ona eksploatowana często do zastosowań profesjonalnych. W małych przydomowych warsztatach sprawdzą się urządzenia o mniejszych gabarytach lub piły wielofunkcyjne. Do podstawowych parametrów technicznych, na które z pewnością należy zwrócić uwagę, są: moc znamionowa silnika, maksymalna głębokość cięcia, prędkość obrotowa na biegu jałowym oraz średnica tarczy.

Moc znamionowa pił stołowych z reguły wynosi od 1500 do 2200 W, jednak można spotkać urządzenia, u których może dochodzić aż do 10 000 W. Wyższa moc pozwala na uzyskanie większej grubości cięcia. Takie urządzenie poradzi sobie z naprawdę twardymi materiałami. Wraz ze wzrostem prędkości obrotowej piły stołowej, wzrasta także wydajność oraz szybkość pracy. Najczęściej można spotkać urządzenia, których prędkość wynosi od 1100 do 5800 obrotów na minutę. Ważne, aby urządzenie było wyposażone w regulację prędkości obrotowej, która pozwala dostosować parametry urządzenia do rodzaju obrabianego materiału. Maksymalna głębokość cięcia pił stołowych uzależniona jest od kąta, pod jakim obrabiany jest materiał. W większości urządzeń wynosi ona od 65 do 93 mm. Jeśli urządzenie pozwala na cięcie pod skosem, to przy kącie 45 mm wynosi ona z reguły od 45 do 64 mm. Wybierając piłę stołową, należy dokładnie określić zakres grubości materiałów, które będziemy poddawać obróbce. Niedopasowane urządzenie nie pozwoli bowiem na przecięcie elementów o gabarytach wykraczających poza możliwości piły. 

Wielkość zastosowanej tarczy wpływa na możliwości obróbki drewna o określonej grubości. Najczęściej ich średnica wynosi od 210 do 315 mm. Do zastosowań specjalistycznych mogą one jednak mieć średnicę od 700 do nawet 1000 mm. Rodzaj zastosowanej tarczy wpływa także na jakość i precyzję wykonanego cięcia. Do drewna miękkiego sprawdzą się tarcze z małą liczbą zębów. Gdy jednak planujesz obróbkę drewna twardego konieczne będzie zastosowanie tarczy z dużą ilością zębów, najlepiej takiej, której ostrze wykonane jest z twardych i odpornych na zniszczenia węglików spiekanych.

O czym warto pamiętać?

Wybór odpowiedniej piły stołowej do obróbki drewna nie jest zadaniem prostym i wymaga przemyślenia wielu kwestii. Jeśli dobrze określimy warunki i rodzaj materiału, z jakim będziemy pracować, wybór urządzenia okaże się znacznie łatwiejszy. Odpowiednio dobrane urządzenie sprawi, że praca będzie przebiegała sprawnie i komfortowo. Pamiętajmy, że inny sprzęt sprawdzi się do zastosowań amatorskich, a inny w profesjonalnym warsztacie. Zawsze należy zwracać uwagę na parametry techniczne urządzenia, jego wydajność i precyzję oraz jakość wykonania. Niezwykle istotna jest także ilość dostępnej do pracy przestrzeni.

google_news