Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Pilnuj czworonoga…

Fot. Krzysztof Marciniuk

Od połowy listopada obowiązują nowe przepisy, związane z wyprowadzaniem psów na spacer bez smyczy i kagańca. Za takie zachowanie grożą teraz wysokie kary finansowe.

Do połowy listopada właściciele najgroźniejszych ras psów (m.in. pitbulli, buldogów amerykańskich, rottweilerów, owczarków kaukaskich) za wyprowadzanie swoich pupili bez smyczy i kagańca, mogli dostać mandat maksymalnie w wysokości 250 zł. Obecnie nieodpowiedzialny właściciel czworonoga z rasy agresywnej może dostać grzywnę w wysokości nawet 5000 zł. Grozi mu także kara ograniczenia wolności lub nagana. Jeżeli pies nie jest zaliczany do rasy agresywnej to grzywna wyniesie 1000 zł.

U podstaw nowelizacji ustawy był fakt rosnącej w ostatnim czasie liczby ataków groźnych psów na ludzi, a zwłaszcza na dzieci. Wynika to głównie z braku wyobraźni właścicieli, którzy puszczają swoje psy bez smyczy czy kagańca. Czy radykalne zaostrzenie przepisów zapobiegnie takim incydentom? Egzekwowaniem nowego prawa zajmą się strażnicy miejscy i policja.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy W
Jerzy W
1 rok temu

Mam duże obawy czy po psiej grypie nie będzie jakiś zmian mózgowych u danych pacjentów . Wszyscy powinni zostać przebadani na swój koszt neurologicznie .

Jak
Jak
1 rok temu
Reply to  Jerzy W

Ty się przebadaj I D I O T O ten twój mózg coś ci szwankuje,Jerzy W jesteś ZEREM!!!

Jerzy W
Jerzy W
1 rok temu

Pieski często pilnują mieszkania albo posesji prywatnej . Pilnuj czworonoga muszę was zmartwić moi wierni czytelnicy moich wspaniałych komentarzy Pilnujmy również stróżów porządku publicznego aby im się nic nie stało . Każde życie ludzkie jest cenne na wagę złota .

Franuś
Franuś
1 rok temu

Chyba nie w tym problem aby wyłącznie podwyższać kary, może za chwilę łącznie z sięgnięciem po karę śmierci. To nie takie psy, z którymi chodzą właściciele na spacer atakowały ludzi.

Jerzy. W
Jerzy. W
1 rok temu

Mam jeszcze jeden lepszy pomysł. Okazywać zaświadczenie ze Związku Kynologicznego chyba takie psy powinny mieć rodowody ? Wiadomo że pies jest czystej danej rasy . Gorzej jak będzie mieszaniec wobec tego ciekawe jak służby porządkowe sklasyfikują danego psa Wiadomo nie wolno narażać skarb państwa na straty z tytułu złej klasyfikacji .Gorzej jak znów policja skarbowa będzie mieć pretensje do służb mundurowych że mandat został zaniżony z powodu złej klasyfikacji danego psa .Może być tak że policja skarbowa uzna trzeba będzie nałożyć mandat z powodu złej klasyfikacji danego psa . Wiadomo dziurę budżetową trzeba załatać .

Jerzy. W
Jerzy. W
1 rok temu

Trudny orzech do zgryzienia dla służb mundurowych Trzeba będzie się znać dobrze na rasach danych psów aby dobrze sklasyfikować względem tabeli aby wypisać właściwy mandat jednocześnie nie narażać skarb państwa na straty z tytułu zaniżenia mandatu . Proponuję mandat od wielkości psa im mniejszy pies tym mniejszy mandat . Mam pomysł chodzić z psem na spacery jednocześnie mieć zaświadczenie ksero przy sobie od weterynarza gdzie chyba powinna być podana rasa jak się wabi nasz pies i ewentualnie na żądanie okazać właściwym służbom mundurowym .

TADEUSZ BUTOR
TADEUSZ BUTOR
1 rok temu

Jak najbardziej prawidłowo pieski winny być wyprowadzane na smyczy bo nie daj Boże uryzie jakąś nawiedzoną która nie był szczepiona przeciw wściekliźnie i biedny piesek zdechnie.Popiera,

Arek
Arek
1 rok temu

W kagańcu wyprowadzany powinien być również właściciel takiego psa

Zenek
Zenek
1 rok temu

Mam nadzieję, że wreszcie doyebią tym gburom wyprowadzającym obsrańce trawnikowe.