Wydarzenia Cieszyn

Pisankowy zawrót głowy

fot. poglądowe

Tworzenie jajek wielkanocnych jest jedną z najbardziej lubianych czynności nie tylko wśród dzieci, ale dotyczy też całych rodzin. To piękna tradycja, którą zapoczątkowano już w X wieku. Pielęgnowana jest w wielu domach na terenie naszego regionu, ale nie tylko, bo miłośników tworzenia pisanek możemy doszukać się na terenie całego kraju.

W dzisiejszych czasach pisanka jest najczęściej symbolem przyrody, która budzi się do życia, a w kościele symbolizuje nadzieję, która bierze się z wiary w Zmartwychwstanie Pańskie.

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że rodzaje pisanek i jajek zależą od techniki, której używa się do ich wytworzenia. Ile regionów Polski, tyle tradycji, ale warto znać chociaż te podstawowe rodzaje.

Kraszanki, które nazywane są też malowankami powstają za pośrednictwem gtowania jajka w barwnym wywarze. Co ciekawe, dawniej do jego uzyskania nie używano żadnych sztucznych barwników, a jedynie składniki naturalne, takie jak cebula, czy łupiny orzecha.

fot. poglądowe

Drapanki, jak sama nazwa wskazuje, tworzone są poprzez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka. Ta technika nie jest używana wyłącznie w Polsce, albowiem równie popularna jest także w Austrii.

Pisanki ażurowe, znane też pod nazwą ażurek wykonywuje się przy pomocy wydmuszek z jaj kurzych, strusich i gęsich. Cały myk polega na nawierceniu w skorupce otworów, do czego przydaje się wiertarka oraz małe wiertło. Kiedy w wydmuszce są już wywiercone wzory, wtedy do jej pomalowania najczęściej sięga się po farbę akrylową.

Tworzenie oklejanek pozwala na największą kreatywność ze strony towrzącego, a wszystko dzieje się za sprawą tego, że okleić jajko można tak naprawdę wszystkim, co ma się pod ręką. Przydatne może być sitowie, płatki bzu, skrawki kolorowych papierów, wycinki z gazet, papier błyszczący, naklejki i wiele innych rzeczy.
Wycinki z papieru mogą przydać się także do tworzenia nalepianek.

Sposobów i pomysłów na tworzenie pisanek jest całe mnóstwo. Warto je zgłębić i zdecydować się stworzenie ich w domowym zaciszu. Można traktować to jako pracę manualną lub jako przerywnik w przygotowywaniu świątecznych przysmaków. Jedno jest pewne – własnoręczne tworzenie jajek wielkanocnych przynosi wiele frajdy.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Paweł II, 2002 r.
Jan Paweł II, 2002 r.
1 rok temu

Dziś, w tym dniu uroczystym, rozbrzmiewa na nowo życzenie Chrystusa: Pokój wam! Pokój ludziom na całym świecie! Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i przynosi wszystkim pokój!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

No widać faktycznie jaki dzisiaj pokój mamy, ludzie giną na wojnie i końca nie widać.

Tim
Tim
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

W 2002 roku też były wojny na świecie. Widać, że życzenia były aktualne wtedy i są aktualne dziś.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Tim

Widać że życzenia w niczym nie pomogły.

odkrywcy
odkrywcy
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

rewelacyjnie odkryłeś, podszywacz, musisz sam się zabrać do roboty i sprawić aby wojen nie było. Co to takie życzenia nic nie sprawcze i to od papieża.