Porady i inspiracje

PIT-28 online 2021/2022 – o czym pamiętać, wypełniając deklarację

Czas składania rocznych deklaracji podatkowych zbliża się wielkimi krokami, dlatego już dziś warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami dla podatników. O czym w szczególności powinny pamiętać osoby, które rozliczają się z uzyskiwanych dochodów za pomocą ryczałtu?

Jak złożyć deklarację?

Pierwszym, podstawowym problemem, jaki napotykają ryczałtowcy, jest sposób składania deklaracji podatkowych. Zasadniczo PIT-28 składa się raz w roku – podatnicy nie muszą więc składać zeznań miesięcznych czy kwartalnych. Deklarację roczną możemy przedłożyć skarbówce na dwa sposoby:

  • w wersji papierowej, osobiście stawiając się w urzędzie skarbowym,

  • online, za pomocą dostępnych programów komercyjnych lub programu rządowego.

PIT-28 online w 2022 roku najprawdopodobniej będzie znacznie chętniej wybieraną formą rozliczeń, niż składanie deklaracji papierowej. Wszystko dlatego, że forma ta pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także zredukować ryzyko popełnienia błędów obliczeniowych. Co ważne, deklarację PIT-28 musimy złożyć do 28 lutego 2022 roku za rok 2021. O tej dacie powinni pamiętać w szczególności podatnicy, którzy uzyskują równocześnie dochody opodatkowane w innej formie. Przykładowo bowiem termin złożenia deklaracji PIT dla osób pracujących na etacie mija dopiero 2 maja 2022 roku.

Ulgi podatkowe na ryczałcie

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, często zapominają o przysługujących im ulgach podatkowych. Wszystko dlatego, że nie mogą oni dokonać wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem ani skorzystać z niektórych ulg, które przysługują osobom fizycznym. Niemniej jednak w dalszym ciągu ryczałtowcy mogą skorzystać z:

  • ulgi rehabilitacyjnej,

  • ulgi internetowej,

  • odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne,

  • odliczenia kwoty darowizny wpłaconej na: cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, sprawowania kultu religijnego lub na cele związane z podnoszeniem kwalifikacji.

Należy pamiętać, że osoby będące na ryczałcie nie mają prawa do odliczania kosztów uzyskania przychodu. Mogą jednak przykazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Przychody z wynajmu mieszkania i z działalności gospodarczej

Niektórzy ryczałtowcy uzyskują dodatkowo przychody z wynajmu mieszkania, które również opodatkowane są jednolitą stawką. W tym przypadku często pojawia się pytanie, w jaki sposób rozliczyć się ze skarbówką? Podatnicy mogą zdecydować, czy chcą wynajmować mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy poza nią. Niemniej jednak w obu przypadkach będą oni zobowiązani do złożenia jednego zeznania podatkowego na formularzu PIT-28. Złożenie dwóch deklaracji nie będzie uznane za błąd przez organy skarbowe, lecz wiąże się z dodatkową pracą, jaką musi wykonać podatnik. Termin składania zeznania pozostaje bez zmian – jest nim 28 lutego 2022 roku. Należy jednak pamiętać, aby nie łączyć przychodów z działalności z przychodami z wynajmu mieszkania, jeśli wynajem prowadzony jest prywatnie.

google_news