Wydarzenia Bielsko-Biała

Płać pacjencie, płać

Fot. Marcin Płużek

Oburzony czytelnik zadzwonił do redakcji, skarżąc się na opłatę parkingową pobieraną na terenie szpitala w Bystrej.
Chodzi o Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, bo tak oficjalnie nazywa się ta placówka szpital. Czytelnik – niemłody i schorowany, jak sam się przedstawił – przyjechał do szpitala własnym samochodem na zlecone mu badania. – Miałem skierowanie od lekarza – wyjaśnia. Wybrał podróż samochodem, bo – jak tłumaczy – do Bystrej z Bielska-Białej nie tak łatwo dostać się autobusem, zwłaszcza, gdy nie mieszka się w centrum miasta.

Wizyta w szpitalu trwała nieco ponad godzinę. Sam postój na wewnętrznym parkingu trwał – relacjonuje mężczyzna – dokładnie godzinę i piętnaście minut. Ta przyjemność kosztowała go 10 złotych. Godzina kosztuje 5 zł, a policzono mu za dwie godziny postoju. – Gdybym przyjechał do kogoś w odwiedziny to jeszcze rozumiem, ale zjawiłem się tam na badania ze skierowaniem, czemu więc mam jeszcze płacić za postój? Zwłaszcza, że dla mnie te 10 złotych to odczuwalny wydatek – przekonuje nasz rozmówca. A biorąc pod uwagę, że czasami taka „wizyta” w szpitalu może się znacznie przeciągnąć, rachunek za parking może faktycznie okazać się bardzo drogi.

To, że szpitale pobierają opłaty za zaparkowanie auta na ich terenie nie jest rzeczą nową. W ten sposób placówki niejako dorabiają sobie do budżetu. Ewa Łowkis-Radoń, rzeczniczka szpitala w Bystrej, przyznaje, że szpital także na tym zarabia, a pieniądze te wykorzystywane są chociażby na zimowe utrzymanie wewnętrznych dróg i parkingów. Ale tak naprawdę – dodaje – opłaty mają rozwiązać pewien problem. Otóż na terenie szpitala, który jest rozlokowany na górskim zboczu jest bardzo mało miejsc parkingowych. Wielu kierowców odwiedzających placówkę parkowało więc gdzie popadnie, blokując przejazd karetkom pogotowia. Z tego powodu, aby niejako wymusić rotację na parkingach wewnętrznych, a także „zachęcić” kierowców, aby nie parkowali na terenie obiektu, wprowadzono opłaty. W tym celu umożliwiono także bezpłatny wjazd na teren szpitala i pozostawienie tam auta do pół godziny. Promuje to tych, którzy rezygnują z podróży do szpitala własnym autem na rzecz podwiezienia przez członka rodziny czy znajomego. Natomiast ci, którzy przyjadą swoim samochodem mogą skorzystać z darmowych miejsc postojowych znajdujących się przed bramą szpitala oraz przy pobliskich – należących do placówki – zabudowaniach mieszkalnych (apartamenty na wynajem).

Natomiast z myślą o tych, którzy „utknęli” w szpitalu na dłużej, a przyjechali na badania czy zabieg medyczny własnym samochodem, wprowadzono 50-procentową bonifikatę, jeśli ich pobyt w placówce trwał 24 godziny.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bozon Higgsa
Bozon Higgsa
2 lat temu

Dla pozyskania miłego grosza od swoich pacjentów medycy zawsze znajdą godziwy pretekst.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 lat temu
Reply to  Bozon Higgsa

Z rozróżnieniem dwóch kategorii pacjentów: ci co mają grosz i leczą się szybko i ci co nie śmierdzą groszem i się nie leczą jak należy a niektórzy nie doczekują leczenia.

Łatwo powiedzieć..
Łatwo powiedzieć..
2 lat temu

No pewnie!
Myślicie sobie że jak w tych śmiesznie skromnych podatko-zusach oddacie państwu część zarobionych pieniędzy to od razu będzie leczenie itp za darmo??
A z czego niby ma się utrzymać system gdzie pracuje w cholerę ludzi na ważnych stanowiskach wraz z rodzinami i mają nas wszystkich na głowie?
I przez to w biurach po 8h muszą zapieprzać w pocie czoła, nie mogą sobie swobodnie na luzie pracować w fabrykach dla gospodarki i muszą na te miejsca ściągać robotnikòw spoza Unii!
10zeta Wam problem robi, a tu trza miliony na Was wywalać..

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
2 lat temu

Przesadzili z wysokością opłaty, tyle w temacie.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 lat temu

Czytelnik niemłody ale i nietutejszy. Pewnie czytelnik nie przyjmuje do wiadomości, że i jest prywatne lecznictwo a tam nie wystarczy 10 zł. Rozpuścił socjalizm towarzystwo.

Medyk
Medyk
2 lat temu

Jak mu żal tych 10 zet to niech zaparkuje furę poza szpitalem i zrobi sobie mały spacerek a będzie bogatszy o 10 zł

Em
Em
2 lat temu
Reply to  Medyk

Mądralo tam się leczą głównie ludzie chorzy na płuca. Sam sobie wyjdź z dołu do szpitala z chorymi płucami. Dla niektórych 10 zł to bardzo dużo jak jesteś chory to nie możesz zarabiać i żyjesz z ochłapów które da ci Zus

Snaker
Snaker
2 lat temu

Co za sknera 10 zł marnych żałuje w swojej sprawie ale samochodem jeździ -dno

POL
POL
2 lat temu
Reply to  Snaker

Jesteś idiota do potęgi głąbie!!!SMARKATY