Wydarzenia Bielsko-Biała

Pożegnali Waryńskiego

Młodzież, nauczyciele oraz rodzice uczniów Szkoły Podstawowej numer 32 w Bielsku-Białej (Wapienicy) nie chcą, aby patronem ich placówki był nadal Ludwik Waryński. Z wnioskiem o zmianę imienia szkoły zwrócili się do władz miasta już w maju.

Podczas sierpniowej sesji bielscy radni zgodzili się na taką zmianę i zaakceptowali zaproponowanego przez szkołę nowego patrona. Od 1 września nosi ona imię Jana III Sobieskiego i wybór ten nie jest przypadkowy. Otóż nie chodziło o to, aby za wszelką cenę pozbyć się starego patrona tylko dlatego, iż stał się niewygodny politycznie. Ten XIX-wieczny socjalista zapisał się bowiem pozytywnie w historii, a wbrew temu, co mogą sugerować niektórzy, z komunizmem – a zwłaszcza z jego krzewieniem – nie miał nic wspólnego. Poza tym, za swoją działalność był prześladowany przez władze carskie i ostatecznie zamęczony w kazamatach twierdzy szlisselburskiej. W Bielsku-Białej do dzisiaj jedna z ulic nosi jego imię i nawet IPN nie wysuwa przeciwko temu zastrzeżeń. Rzecz, jak sugerowali nasi (anonimowi) rozmówcy, leży w czymś innym. Gdy w latach 60. ubiegłego wieku „Trzydziestka dwójka” – podobnie jak wiele innych szkół w całej Polsce – otrzymała imię tego socjalistycznego działacza, była to bardzo mocno utrwalona w świadomości społecznej postać. Przez lata uczono o Waryńskim w szkołach, na jego cześć organizowano akademie, a jego wizerunek widniał nawet na jednym z banknotów. Obecnie jest to osoba, której nazwisko nic już młodym ludziom nie mówi. Ba, nawet na lekcjach historii mało co można się (jeśli w ogóle) o nim dowiedzieć. A że imię patrona ma do młodzieży przemawiać, być dla niej wzorem, pozbycie się w niekontrowersyjny sposób starego patrona było dla wapienickiej szkoły czymś oczywistym.

Okazja na taką roszadę pojawiła się w chwili, gdy doszło do likwidacji gimnazjów. Formalnie 1 września do SP 32 zostało bowiem włączone – wygaszane – Gimnazjum nr 15 im. Jana III Sobieskiego. To właśnie ten narodowy bohater spod Wiednia stał się teraz opiekunem dla tak przeorganizowanej podstawówki. „Nadanie SP 32 imienia Jana III Sobieskiego jest wyrazem uszanowania dorobku i tradycji włączonego do niej Gimnazjum numer 15” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie.

google_news