Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Po majówce rusza kolejna tarcza. 17 nowych branż na liście

Fot. Pixabay.com

Zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego – to założenia najnowszej odsłona tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać już od 4 maja. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na dzień 31 marca br. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski w tej sprawie będą mogli składać do 30 czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. – O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Według rozporządzenia, umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 procent. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 roku, albo z września 2020 roku. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego ubiegłego roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń, czyli z 19 grudnia 2020 roku i 26 lutego 2021 roku. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Do 27 kwietnia oddziały ZUS w województwie śląskim udzieliły zwolnienia ze składek dla przedsiębiorców na kwotę przekraczającą 1, 676 mld zł.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chop z wonsem
Chop z wonsem
11 dni temu

Rząd zrobiłby najwięcej dla gospodarki jakby się wogóle nią nie zajmował…

Oset
Oset
12 dni temu

Nasz wieszcz Jagiełło miał dar przewidywania przyszłości ,już pod Grunwaldem po bitwie powiedział do potomnych : a tarczów ci u was dostatek będzie

Hermenegilda
Hermenegilda
11 dni temu
Reply to  Oset

Co dają tarcze bez mieczów? Trzeba od czasu do czasu przyatakować a nie tylko się bronić.

Oset
Oset
12 dni temu

Hehe sklepy budowlane ,przecież w budownictwie nie ma i nie było żadnych przestojów ,

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  Oset

budowlane w galeriach handlowych

Hermenegilda
Hermenegilda
13 dni temu

Która to z kolei tarcza a może odsłona tarczy? Ile firm znalazło się na tarczy? Te nowe branże wcześniej nie potrzebowały tarcz?

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Wróć z tarczą lub na tarczy podszywaczu

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Hej, to ty mnie podszywasz, a fe fe, brzydko robisz.