Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Po majówce rusza kolejna tarcza. 17 nowych branż na liście

Fot. Pixabay.com

Zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego – to założenia najnowszej odsłona tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać już od 4 maja. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na dzień 31 marca br. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski w tej sprawie będą mogli składać do 30 czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. – O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Według rozporządzenia, umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 procent. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 roku, albo z września 2020 roku. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego ubiegłego roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń, czyli z 19 grudnia 2020 roku i 26 lutego 2021 roku. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Do 27 kwietnia oddziały ZUS w województwie śląskim udzieliły zwolnienia ze składek dla przedsiębiorców na kwotę przekraczającą 1, 676 mld zł.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chop z wonsem
Chop z wonsem
2 miesięcy temu

Rząd zrobiłby najwięcej dla gospodarki jakby się wogóle nią nie zajmował…

Oset
Oset
2 miesięcy temu

Nasz wieszcz Jagiełło miał dar przewidywania przyszłości ,już pod Grunwaldem po bitwie powiedział do potomnych : a tarczów ci u was dostatek będzie

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

Co dają tarcze bez mieczów? Trzeba od czasu do czasu przyatakować a nie tylko się bronić.

Oset
Oset
2 miesięcy temu

Hehe sklepy budowlane ,przecież w budownictwie nie ma i nie było żadnych przestojów ,

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

budowlane w galeriach handlowych

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Która to z kolei tarcza a może odsłona tarczy? Ile firm znalazło się na tarczy? Te nowe branże wcześniej nie potrzebowały tarcz?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Wróć z tarczą lub na tarczy podszywaczu

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Hej, to ty mnie podszywasz, a fe fe, brzydko robisz.