Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Pochodził z Zamarsk i tam też spocznie. Nie żyje ewangelicki biskup

Fot. Luteranie.pl

Dwa dni przed swoimi 86. urodzinami zmarł bp Rudolf Pastucha, emerytowany zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelick0-Augburskiego w Polsce. Duchowny urodził się, dorastał i w początkowych latach swojej dorosłości pracował na Śląsku Cieszyńskim.

Bp Rudolf Pastucha zmarł 14 września w Bytomiu Miechowicach. Tam też w niedzielę, 18 września o 9.30, w kościele ewangelickim odbędzie się nabożeństwo upamiętniającego go oraz siostrę Martę Grudke, która zmarła trzy lata temu. Uroczystości pogrzebowe natomiast odbędą się we wtorek, 20 września, w kościele Jezusowym w Cieszynie. Początek nabożeństwa żałobnego o 13.00 po czym nastąpi odprowadzenie zmarłego do grobu rodzinnego na cmentarzu w Zamarskach.

Rudolf Pastucha urodził się 16 września 1936 roku w Zamarskach jako syn Emilii z domu Chmiel i Rudolfa Pastuchy. W swoim zborze w Zamarskach był nauczycielem szkółek niedzielnych i aktywnym członkiem chóru kościelnego, również jako jego dyrygent. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Cieszynie, a w latach 1954-1959 pracował w Cieszyńskiej Fabryce Narzędzi. W latach 1956-1958 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Teologię ewangelicką ukończył w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie z siedzibą w Chylicach w 1963 roku. Został ordynowany 20 października tego samego roku w Warszawie przez bp. Andrzeja Wantułę i skierowany jako wikariusz diecezjalny do parafii w Lasowicach Wielkich na Opolszczyźnie z filiałami w Lasowicach Małych, Zawadzkiem, Oleśnie i Fosowskiem. W 1969 roku został proboszczem administratorem tej parafii, a w 1975 wybrano go na jej proboszcza. W latach 1971-1979 był natomiast proboszczem administratorem parafii w Wieluniu.

Z Bytomiem Miechowicami zmarły związał się w 1980 roku, gdy wybrano go na proboszcza tej parafii, a służył tam aż do przejścia na emeryturę w roku 2002. W tej parafii rozpoczął starania o odzyskanie kompleksu budynków diakonijnych, wybudowanych na początku wieku przez Matkę Ewę, a ponadto wybudował nowy dom parafialny oraz nowy Ewangelicki Dom Opieki „Ostoja Pokoju”. W latach 1978-1981 duchowny był również delegatem do Synodu Kościoła, gdzie był przewodniczącym synodalnych komisji ewangelizacyjno-misyjnej oraz młodzieżowej, natomiast w latach 1974-1981 był zastępcą zwierzchnika diecezji katowickiej, ks. Alfreda Hauptmana. W 1981 roku wybrano go na zwierzchnika diecezji katowickiej. W 1992 roku został wybrany na biskupa diecezji katowickiej. Konsekracja odbyła się 17 maja 1992 roku w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, której dokonał bp Jan Szarek, w asyście bp. Józefa Pośpiecha i bp. Pawła Anweilera. Jego żoną była diakon Edyta Pastucha z domu Linert (1942-2008).

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments