Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Pod Kotarzem nowość. Elektronicznie pobierają opłatę miejscową

Fot. UG Brenna

Brenna jako pierwsza wdraża kompleksowy elektroniczny system obsługi opłaty miejscowej. System ułatwia pracę inkasentom (przedstawicielom obiektów noclegowych) i urzędnikom oraz ma przynieść korzyści turystom i lokalnym przedsiębiorcom.

Pobieranie opłaty miejscowej (jak również opłaty uzdrowiskowej w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska) jest możliwe na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Środki zgromadzone z tego tytułu przeznaczane są przez samorządy na obsługę ruchu turystycznego. W przypadku gminy Brenna są to m. in. utrzymanie Centrum Informacji Turystycznej, tras i szlaków, gminnych atrakcji i infrastruktury turystycznej. Dla turysty uiszczenie opłaty miejscowej odbywa się w obiekcie noclegowym i jest potwierdzone odpowiednim kwitariuszem lub zapisem na fakturze.

Dzięki digitalizacji danych mamy dostęp do rożnego rodzaju statystyk i zestawień dotyczących ruchu turystycznego w gminie, czy bazy noclegowej. System wspomaga również prowadzenie przez gminę akcji zachęcającej turystów do płacenia opłaty miejscowej poprzez rabaty na atrakcje turystyczne. Najlepszym wydawało się narzędzie elektroniczne, jednak dopiero kiedy okazało się, że może być ono częścią systemu pozwalającego kompleksowo zajmować się opłatą miejscową zdecydowano się je wdrożyć – mówi Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.

Zostały przeprowadzone ankiety wśród turystów, spotkania z gestorami i restauratorami. Szybko pojawiły się wnioski, że są obszary, które można zoptymalizować. Ciekawym efektem naszych działań, który spotkał się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców branży turystycznej, było zorganizowanie wycieczki po atrakcjach z terenu naszej gminy. Jak przyznało wielu z jej uczestników była to dla nich przełomowa wycieczka. Dzięki niej mają oni pełniejszą wiedzę o ciekawych miejscach i mogą ją lepiej przekazywać turystom.

Zaczęliśmy przyglądać się temu bardziej szczegółowo, zbierać informacje i wprowadzać zmiany. Samo przekazanie wszystkich elementów związanych z opłatą po stronie urzędu jednej osobie przyniosło wzrost rocznych wpływów z 30 do 60 tysięcy złotych w ciągu dwóch lat. Podczas rozmów na jednej z edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, dowiedziałem się o rozpoczynających się właśnie pracach nad oprogramowaniem dla gmin pobierających opłatę miejscową lub uzdrowiskową. Zadeklarowałem wstępną chęć wdrożenia takiego systemu. Dzisiaj system w pełni odpowiada naszym potrzebom – wyjaśnia gospodarz gminy.

Pod Kotarzem rozpoczęto już stosowanie nowego systemu. Został udostępniony pierwszym inkasentom. Co ciekawe, ich liczba sukcesywnie rośnie. Samorząd pozyskał również pierwszych partnerów rabatowych i prowadzi rozmowy z kolejnymi.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
4 lat temu

Nie zapłace wam żadnej “opłaty miejscowej” przy jakości powietrza jaka jest w Beskidach! Musielibyście mi jeszcze dopłacić żebym zechciał się truć w tych toxycznych wiochach które nazywacie “uzdrowiskami”.

Turysta
Turysta
3 lat temu

Opłata miejscowa nie jest opłatą za powietrze. Niestety funkcjonuje taka kolokwialna interpretacja, ale jest krzywdząca dla miejscowości pobierającej taką opłatę. Opłata miejscowa to płatność za utrzymanie ruchu turystycznego w gminach i miejscowościach turystycznych, to symboliczna składka turysty na utrzymanie czystości, utrzymanie szlaków i atrakcji turystycznych które przecież zużywają się proporcjonalnie do ilości turystów.