Wydarzenia Wadowice

Podbeskidzie świętuje

Fot. Bogdan Szpila

Jak Polska długa i szeroka uroczyście obchodzono 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Wadowicach obok władz samorządowych w uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści. Po nabożeństwie przemaszerowano pod pomnik 12 Pułku Piechoty, gdzie złożono wiązanki kwiatów. A po południu w Zaułku Mieszczańskim przy ulicy Krakowskiej śpiewano pieśni patriotyczne.

Świętowano także między innymi w Kalwarii Zebrzydowskiej, Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim, Mucharzu…

W Kleczy mieszkańcy zebrali się pod pomnikiem poświęconym poległym podczas II wojny światowej. W okolicznościowym przemówieniu Krzysztof Opyrchał przypomniał historię pomnika: „(…) Odsłonięcia dokonał Józef Ryba, członek ZBOWiD, partyzant Batalionów Chłopskich. Przemówienie Stanisław Sporysz rozpoczął od zdania – Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy zginęli w słusznej sprawie – po czym opowiedział o losach wszystkich 37 osób widniejących na tablicy. To wszystko wydarzyło się przez 44 laty. Byłem świadkiem, tej podniosłej uroczystości, stojąc z grupą harcerzy i drużynową Marią Kaput, tuż przed pomnikiem. Przemawiając, Sporysz zwrócił się do nas. Dobrze, że na uroczystość dzisiejszą przyszła licznie młodzież i dzieci. Wam oddajemy pod opiekę ten pomnik. Zadbajcie, żeby tu ładnie zawsze było i nie wstydźcie się, idąc do szkoły wejść do ogródka, czy na łąkę i narwać świeżych kwiatów i położyć przed pomnikiem. Nie zapominajcie zapalić tradycyjnych świeć w dzień zaduszny, bo taki tylko można oddać hołd, tym którzy dla Polski zginęli. Życia przywrócić już się nie da nikomu, ale trzeba, żeby pamięć o tych ludziach przetrwała lata, żeby ich śmierć cementowała nas wszystkich wokół kraju w którym żyjemy, żeby następne pokolenia dowiedziały się o ich ofierze i uczyły się historii”.

Na zdjęciach uroczystość w Kleczy Dolnej. Fot. Bogdan Szpila

Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
2 miesięcy temu

Artykuł napisany na kolanie na zasadzie kopiuj-wklej. Brak podstawowych informacji.
Żenada Panie redaktorze.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Maria

Jeszcze ktoś dostrzegł, że pan redaktor wyraźnie ostatnio obniżył loty i chyba ta prawdziwa emerytura już się należy, zmęczenie. A w miejsce ustanowienie redaktorem odpowiedzialnym za region powiatów małopolskich kogoś młodego z energią i ochotą do pracy. O to apeluję do władz B24 już kilkakrotnie. Da się bo kiedyś pokazała zaangażowanie poprzedniczka na okolicę.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu

Szacunek i pozdrowienia dla uczestników.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

A to byłeś i tam?

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

I Tony Halik.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Ile tych ton?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Aaa, Antoni z Elżbietą.