Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Podkreślą Rok Górali oraz 400-lecie Istebnej i Jaworzynki

W kościele Dobrego Pasterza w Istebnej odbędzie się uroczysta msza inaugurująca Rok Górali w województwie śląskim. Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Rok 2021, przypomnijmy, został ogłoszony Rokiem Górali w województwie śląskim. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjął Sejmik Województwa Śląskiego. W ślad za decyzją odbywają się różnorodne uroczystości w całym regionie, podkreślające rolę ruchu góralskiego w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz szacunek dla bogactwa tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

W Istebnej odbędzie się msza inaugurująca Rok Górali w naszym województwie. Zaplanowana jest na 12 czerwca o 15.00 w kościele Dobrego Pasterza. Uroczystość związana jest także z obchodami jubileuszu początków wsi Istebna i Jaworzynka. Właśnie w tym roku mija 400 lat odkąd pierwsi osadnicy tychże miejscowości zostali zapisani w Urbarzu Cieszyńskim. Podczas mszy zaśpiewa Zespół Regionalny „Istebna”, a po jej zakończeniu będzie można posłuchać „Beskidzkich Muzykantów” pod kierownictwem Zbigniewa Wałacha.

Ciąg dalszy wydarzenia będzie miał miejsce na terenie placu kościelnego i parku im. Pawła Stalmacha. Czas umilą kapele regionalne, które będą wspólnie muzykować, a o podniebienia gości zadbają panie z kół gospodyń wiejskich. Uruchomiona zostanie ponadto plenerowa wystawa jubileuszowa.

KB_lody
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments