Porady i inspiracje

Podróż samochodem przez najpiękniejsze Toskańskie miasteczka

Wakacje we Włoszech często nazywane są spełnieniem marzeń turystycznych. To właśnie tam podziwiać możemy różnorodność architektoniczną, a także wygrzewać się na piaszczystych plażach z lampką włoskiego wina w ręce. Nie da się więc ukryć, że słoneczna Italia gwarantuje turystom wszystko, co jest niezbędne do idealnych wakacji. Niemniej jednak, Włochy to przede wszystkim kilkanaście różniących się od siebie regionów, z których najpiękniejszym z nich jest Toskania. Z pewnością, warto wybrać się tam na samochodową wycieczkę objazdową po jej najpiękniejszych miastach i miasteczkach.

Z Florencji do Crotona w prowincji Arezzo

Za punkt wypadowy przyjmiemy niesamowitą Florencje. To właśnie tam możemy najszybciej i najtaniej dostać się z Polski, gdyż linia ta obsługiwana jest stale przez WizzAir i Ryanair. Florencja sama w sobie jest miastem atrakcją, w której aż roi się od zabytków. To co najważniejsze dla turystów to przede wszystkim ceny noclegów we Florencji, które rozpoczynają się już od 350 złotych za noc, w hotelu o dość wysokich standardach. Florencja powinna być więc bazą wypadową na objazdową wycieczkę po Toskanii. Tam też możemy wypożyczyć auto i rozpocząć wakacje w Toskanii. Pierwszym punktem jest niewielka miejscowość Crotona w prowincji Arezzo oddalona od Florencji o 116 kilometrów. Dojedziemy tam drogą A1. Jest to jedno z najstarszych miast we Włoszech, które liczy sobie około 23 tysiące mieszkańców. W mieście do zwiedzenia i podziwiania jest średniowieczna architektura, a także ponad 11 kościołów i kapliczek. Turyści docenią również targi, na których można zakupić lokalne, włoskie produkty, a także niezwykłą przyrodę.

Crotona- Siena- San Gimignano

Po dokładnym zwiedzeniu malowniczego miasteczka Crotona, pora udać się dalszą trasę wymarzonych wakacji we Włoszech. Kolejnym punktem na mapie Toskanii jest malownicze miasto Siena. Z Crotone do Sieny dzieli nas odległość 70 kilometrów i dojedziemy do miasta drogą numer SS715. Siena jest jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najpopularniejszych miast w Toskanii. Jest to centrum turystyczne tego regionu. Zwiedzanie warto rozpocząć od placu głównego- Piazza del Campo- wykonanego z czerwonej cegły. Plac otaczają liczne restauracje i sklepy z pamiątkami. Znajdziemy tam również niezwykłe zabytki, jak chociażby bogato zdobioną Duomo, czyli katedrę, która zachwyca swoim wnętrzem. Przepiękny sufit, a także inne artystyczne dzieła z pewnością zapadną w pamięć nie jednemu turyście.

Nie sposób pominąć Museo dell’Opera del Duomo, czyli muzeum w zbiorach którego znajdziemy oryginalne freski i ryciny. Warto zatrzymać się chwilę przy Pałacu Banchi Sopra i podziwiać jego majestat. Po zwiedzeniu Sieny, udajemy się 42 kilometry na północ do przepięknego miasteczka San Gimignano. Dojedziemy tam drogą SP36. Miasto to słynie przede wszystkim z czterokątnych wież, które nad nim górują. W San Gimignano nie sposób pominąć murów i średniowiecznej architektury.

Miłośnicy zabytków z pewnością docenią kunszt tego miasteczka. Pierwszym punktem powinien być Palazzo Nuovo del Podesta, w którym obecnie mieści się muzeum i najwyższa- licząca 54 metry- wieża. Jest to również wspaniały punkt widokowy na całą okolicę. Warto zatrzymać się również przy Collegiata di San Gimignano, czyli przepięknym kościele, w którego wnętrzu znajdują się freski z XV wieku.

San Gimignano- Montepulciano- Montalcino

Z San Gimignano udajemy się kolejno około 102 kilometry na południe do malowniczego i zabytkowego miasteczka Montepulciano. Skieruje nas tam droga A1 lub droga SS715. Montepulciano to niewielkie miasteczko rozciągające się na wzgórzach i otoczone winnicami. Zachowana jest tam średniowieczna architektura, a na turystów czeka monumentalna katedra Santa Maria Assunta oraz Świątynia Chiesa di Santa Lucia. Kolejnym punktem wycieczki jest malutka miejscowość Montalcino, uważana za najpiękniejszy zakątek regionu. Będąc na wakacjach w Toskanii nie sposób pominąć tej miejscowości, która znajduje się jedynie 37 kilometrów od Montepulciano i doprowadzi nas tam droga SP 146. Główną atrakcją miejscowości jest Piazza del Popolo czyli plac główny. Tam skupia się życie kulturalne, a także restauracje słynące z Pici al sugo, czyli lokalnej wersji makaronu.

Montalcino- Punta Ala- Pienza

Kolejnym kierunkiem objazdowej wycieczki po Toskanii jest miejscowość Punta Ala. Dojedziemy do niej kierując się na wschód od Montalcino drogą SS223. Do pokonania mamy 97 kilometrów. Miasteczko Punta Ala jest słynnym kurortem turystycznym, który słynie z niesamowicie atrakcyjnych plaż, a także klubów golfowych, jest to więc idealne miejsce na relaks w pięknej Toskanii. Następnie, kierujemy się około 122 kilometry na wschód do miejscowości Pienza. Poruszamy się trasą SP14. Czeka tam na turystów malownicza Katedra w Pienza, a także Palaco Piccolomini, czyli dawna rezydencja papieża Piusa II. W Pienza warto zasmakować serów z lokalnego mleka, których smak jest prawdziwie wyjątkowy.

Pienza- Volterra- Lucca

Z Pienzy udajemy się do miasteczka Volterra. Do pokonania będzie około 106 kilometrów droga numer SS715. To malownicze miasto leży na wysokości 500 metrów nad poziomem morza i jest znane z wydobywania alabastru. Volterra słynie ze swoich zabytkowych pałaców i pałacyków, a także licznych kościołów. Znajdziemy tam także jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów w całych Włoszech. Zachowane mury miasta ozdobione są interesującymi freskami. Z Volterra udamy się do finalnego punktu wakacji w Toskanii, którym jest miasteczko Lucca. Do przejechania będzie 73 kilometry drogą SS439. Lucca to niezwykle urokliwe miasteczko, które ma wiele do zaoferowania. Turyści nie mogą pominąć katedry świętego Marcina na Piazza San Martino, a także pomnika Giacomo Puccinego. Co więcej, do zwiedzenia jest również 45 metrowa, zabytkowa wieża Torre Guingi, która jest swoistym punktem widokowym.

Ceny noclegów w Toskanii

Turyści planujący wycieczkę objazdową po Toskanii, z pewnością zastanawiają się jak przedstawiają się koszty noclegów. Otóż ceny hoteli w Toskanii są ogromnie zróżnicowane. Można powiedzieć, że wszystko zależy od miejscowości, a także do standardów hotelowych jakich oczekują turyści. Z noclegi we Florencji, a także w Sienie przyjdzie nam zapłacić najwięcej, gdyż będzie to od 350 złotych z noc dla jednej osoby, w hotelu czterogwiazdkowym. W mniejszych miejscowościach, turyści z powodzeniem znajdą noclegi już od 150 złotych za noc w hotelach o przyzwoitych standardach. Jeśli podróżni jednak nie wymagają prawdziwie luksusowych noclegów, warto zwrócić uwagę na agroturystykę w Toskanii. Jest ona świetnie rozwinięta, a także z pewnością trafi w budżet każdego z turystów. Niemniej jednak oferta noclegowa w jednym z najpiękniejszych regionów Włoch jest różnorodna, co za tym idzie nawet najbardziej wymagający turyści z pewnością znajdą dla siebie odpowiednią ofertę. Warto pamiętać, że rezerwując nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem, będzie można trafić na bardziej okazyjne ceny, a nawet atrakcyjne zniżki i rabaty zarówno jeśli chodzi o oferty luksusowych obiektów, a także oferty agroturystyki.

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments