Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Podróż w jedną stronę? Czesi poluzowali graniczne obostrzenia. Polska funduje kwarantannę

Fot. Krzysztof Marciniuk

Od 14 czerwca Polska została sklasyfikowana przez czeskie służby sanitarne, jako kraj bezpieczny pod względem ryzyka zakażenia Covid-19 (kolor zielony). Stąd wjazd do Czech z Polski odbywa się bez żadnych ograniczeń koronawirusowych.

Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (zielone) nie generują żadnych obostrzeń, co oznacza brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie. Niezależnie od powyższego w celu skorzystania w Czechach z infrastruktury hotelowej i restauracyjnej, podróżujący z Polski muszą posiadać: zaświadczenie o zaszczepieniu, przechorowaniu koronawirusa, bądź negatywny wynik testu.

* Wjazd do 24 godzin – bez ograniczeń, także w celach turystycznych, bez obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19.
* Umożliwiono swobodny tranzyt drogą lądową przez Czechy do 12 godzin (nie trzeba posiadać aktualnych testów, a jedynie wykazać wiarygodny powód przejazdu przy ewentualne. kontroli).
* Turystyka – pow. 24 godzin dozwolona wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech. Turystyka do 24 h bez ograniczeń.

Ta normalność działa jednak tylko w jedną stronę. W miniony weekend Rada Ministrów RP wydała rozporządzenie, które wydłuża do 31 sierpnia regulacje dotyczące powrotu z Republiki Czeskiej do Polski. Warunki pozostają bez zmian. Jedyny nowy wyjątek to zwolnienie z obowiązku kwarantanny dzieci w wieku do 11 lat.

Pozostałe obostrzenia, przypomnijmy, są następujące: jeśli przekroczymy granicę z Polską, jesteśmy zobowiązani odbyć 10-dniową kwarantannę; kwarantanną nie są objęte osoby, które posiadają potwierdzenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa (nie starszy niż 48 godzin) w języku polskim lub angielskim ; kolejny dokument, dzięki któremu można przekroczyć granicę bez konieczności udania się na kwarantannę, to certyfikat pełnego zaszczepienia przeciwko Covid-19. Zachowano wyjątki bez odbywania kwarantanny dla pracowników transgranicznych, uczniów, studentów, osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe, zarobkowe.

Nietrudno zauważyć, że wielu rodaków udaje się do Czech, nie biorąc pod uwagę nadal obowiązujących obostrzeń. Wynika to z faktu, że na granicznych mostach w Cieszynie, praktycznie nie ma mobilnych patroli celników czy pograniczników…

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Nadal boli mnie papura…. Nawet nie chce mi się pisać

JA
JA
3 miesięcy temu

Kwarantanna dotyczy osób wracających transportem zbiorowym.

Bartosz
Bartosz
3 miesięcy temu
Reply to  JA

Nie. Wszystkich.

Partyzant amator
Partyzant amator
3 miesięcy temu

Przeprowadzam do Czech i Słowacji przez zieloną granice jak za okupacji. Spowrotem też. Cena pół litra, panie podróżujące w celach turystyki aborcyjnej za domowe ciasto. Przenoszę też środki odurzające cena do ustalenia.

OrWell
OrWell
3 miesięcy temu

Na szczęście jest tak, jak każdy widzi.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  OrWell

Co ze ślepymi?

Arek
Arek
3 miesięcy temu

Ci mordercy typu Niedzielski powinni zgnić w więzieniu

Imię
Imię
3 miesięcy temu
Reply to  Arek

A mordercy twojego typu gdzie powinni gnić?

Arek
Arek
3 miesięcy temu
Reply to  Imię

Ja nikogo nie zamordowałem.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Może to konsekwencje sprawy Turowa. Ale dlaczego mieliby być obciążeni nierównomiernie nasi obywatele? Chyba odwrotnie.