Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

“Podróż w niechciane” z Drogomyślem w tle. Porozmawiaj z pisarką!

Fot. Danuta Chlupowa / Facebook

3 kwietnia o 17.00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbędzie się spotkanie z Danutą Chlupową, polską dziennikarką i pisarką mieszkającą na Zaolziu. Będzie to okazja do promocji jej najnowszej książki „Podróż w niechciane”. Publikacja ta miała niedawno swoją premierę.

Danuta Chlupowa jest doskonale znana czytelnikom ze swoich wcześniejszych powieści. Pierwsza z nich – „Blizna” – przypominająca historię tragedii w Żywocicach, zwyciężyła w VI edycji konkursu Literacki Debiut Roku, organizowanym przez Wydawnictwo Novae Res. „Trzecia terapia” również nawiązuje do wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej, natomiast w „Organiście z martwej wsi” autorka wraca na Zaolzie, do niełatwych lat 50. XX w. Wszystkie powieści Danuty Chlupowej oprócz wątków obyczajowych mają bardzo ciekawą warstwę historyczną. Autorka jest znana z tego, że wiele czasu poświęca na rzetelne przygotowanie materiałów historycznych, żeby jej powieści zachowały jak największy autentyzm.

Fot. Danuta Chlupowa / Facebook

Akcja „Podróży w niechciane” dzieje się zarówno na Śląsku Cieszyńskim, jak i w Wielkopolsce. Kończy się lato 1939 roku. Mieszkający blisko niemieckiej granicy Bogusia Brzezińska i Florian Urbański borykają się z osobistymi problemami. Ją zdradził mąż, on nieszczęśliwie się zakochał. Jednak w momencie wybuchu wojny te problemy bledną. Bogusia musi uciekać z córeczką na wschód. Pociąg, do którego wsiada, zostanie później nazwany krotoszyńskim pociągiem śmierci. Florian, masztalerz w Państwowym Stadzie Ogierów, ewakuuje się konno. Już w pierwszych dniach września młodzi przeżywają dramatyczne chwile. A to dopiero początek tułaczki… Kiedy drogi Bogusi i Floriana się krzyżują, rodzą się nieśmiałe marzenia o leczącej sile miłości.

Spotkanie w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie będzie z pewnością okazją do ciekawej dyskusji. Warto dodać, że tłem historycznym “Podróży w niechciane” są m.in. wojenne losy Państwowego Stada Ogierów w Drogomyślu.

 

google_news