Cieszyn Na sygnale

Podsumowano policyjną akcję “Znicz”. Na drogach było spokojnie

Od 29 października policjanci w całym kraju prowadzili działania „Znicz 2021”. Na terenie powiatu cieszyńskiego przebiegała ona spokojnie. W tym czasie nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców czuwało łącznie blisko 300 policjantów z wydziałów ruchu drogowego, prewencji i kryminalnego. Dzięki zdyscyplinowanym kierowcom, uważnym pieszym, rozwadze każdego oraz wzmożonej służbie policjantów ten weekend był naprawdę bezpieczny!

Policjanci patrolowali miejsca, gdzie natężenie ruchu było największe i w razie potrzeby kierowali nim ręcznie. Mundurowi ponadto sprawdzali również rejony cmentarzy, a także parkingi, gdzie odwiedzający groby zostawiali swoje samochody. Podczas wzmożonych kontroli funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny aut i sposób przewożenia osób, szczególnie dzieci. Kontrolowali również prędkość jazdy oraz stan trzeźwości kierujących.

Od czwartku 29 października do 2 listopada policjanci przeprowadzili łącznie ponad 800 kontroli pojazdów oraz stanu trzeźwości kierujących. Zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących (zawartość alkoholu we krwi przekraczała 0,5 promila) i jednego kierowcę, który wsiadł „za kółko” po spożyciu alkoholu ( stan po spożyciu alkoholu to zawartość alkoholu we krwi, która wynosi od 0,2 do 0,5 promila). Policjanci wystawili 96 mandatów, 12 pouczeń oraz skierowali cztery wnioski o ukaranie do sądu. Zatrzymanych w wyniku kontroli został 6 dowodów rejestracyjnych – dwa za brak aktualnych badań, cztery w związku ze złym stanem technicznym pojazdów. Ponadto mundurowi odnotowali cztery zgłoszenia dotyczące kradzieży z włamaniem oraz 3 kradzieże. Policjanci z Ustronia zatrzymali jedną osobę podejrzewaną o dokonanie kradzieży rozbójniczej- sąd zadecydował o zastosowaniu wobec tej osoby środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Najważniejsze, że dzięki dyscyplinie kierujących i pieszych, wszystkich uczestników ruchu drogowego, w związku z prewencją i niezmiennymi apelami o rozwagę i ostrożność, i wieloma, wieloma innymi , wzajemnie się uzupełniającymi, czynnikami przez cały długi weekend policjanci nie odnotowali na drogach powiatu cieszyńskiego wypadku drogowego!

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat! Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności! Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo , za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zwykły pospolity ciul
zwykły pospolity ciul
2 miesięcy temu

jestem zniesmaczony. Chciałem się zaszczypkować bo se miejsce już wybrałem a tu dupa .Nie było punktu szczypawkowego 😂a tak mialem blisko. 😂