Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Podwyżki dla mundurówki i cywili

Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenia, które podnoszą wynagrodzenie policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i pracowników cywilnych. Podwyżka wyniesie przeciętnie 253 zł na każdy etat dla funkcjonariuszy i średnio 250 zł na stanowisko dla pracowników cywilnych. Obowiązuje od 1 stycznia tego roku, więc mundurowi mogą liczyć na wyrównanie.

Rozporządzenia podwyższają dodatek za stopień bądź uposażenie zasadnicze. Wzrosną również inne składniki uposażenia. Po uwzględnieniu wszystkich zmian oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie funkcjonariusza w praktyce wzrośnie o 253 zł miesięcznie. Podwyżki obowiązują od początku roku. W efekcie 1 marca funkcjonariusze dostaną wyrównanie za styczeń i luty. Podwyżka wynagrodzeń pracowników cywilnych wyniesie średnio 250 zł na stanowisko i zostanie wypłacona z końcem lutego z wyrównaniem od 1 stycznia.

Podwyżki dla służb mundurowych to element zapoczątkowanego przez ministra Mariusza Błaszczaka Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Jego celem ma być zapewnienie funkcjonariuszom odpowiednich warunków do jak najlepszego wypełniania obowiązków. Przyjęty pod koniec minionego roku przez sejm program zakłada, że w latach 2017-2020 na ten cel zostanie wydane niemal 9,2 mld zł. Środki będą podzielone pomiędzy inwestycje budowlane, zakup i modernizację sprzętu oraz wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. 1 stycznia 2019 roku nastąpią dalsze podwyżki – średnio 309 zł na etat. Oznacza to, że w 2020 roku funkcjonariusze będą zarabiać średnio o 609 zł więcej niż obecnie. Z kolei wynagrodzenia pracowników cywilnych  wzrosną średnio o 597 zł.

 

google_news