Wydarzenia Bielsko-Biała

Pół miliona złotych na modernizację zabytkowego parku przy bielskim pediatryku

Zdjęcia: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Stary park na terenie bielskiego pediatryka wypięknieje i zyska na funkcjonalności. Prace, które zakończą się za dwa lata, będą kosztować nieco ponad pół miliona złotych.

Szpitalny park, mający historyczną i przyrodniczą wartość, znajduje się w wykazie gminnej ewidencji zabytków Bielska-Białej. Na jego terenie rośnie aż 297 drzew i krzewów.

Władze Szpitala Pediatrycznego już od lat planowały tak zmienić oblicze parku, aby nie tylko zwiększyć jego walory estetyczne, ale przede wszystkim, żeby uczynić go dla małych pacjentów miejscem bezpiecznego odpoczynku i spotkań z rodziną w otoczeniu wspaniałej przyrody. Na przeszkodzie stał jednak brak pieniędzy, stąd wspólne z powiatem bielskim poszukiwanie zewnętrznych środków finansowych.

Sztuka ta w końcu się udała, gdyż powiat na zadanie o nazwie „Rewaloryzacja i rewitalizacja terenów zielonych w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej” uzyskał dofinansowanie w wysokości 499 800 zł. Przewidywany całkowity koszt inwestycji (wraz z tak zwanym wkładem własnym) wyniesie 510 tys. zł.

– W ramach tego projektu, który będzie realizowany z zachowaniem uwarunkowań historycznych, przyrodniczych i przestrzennych, planowane jest kompleksowe uporządkowanie oraz zagospodarowanie terenów zielonych szpitala. Przewidywana jest pielęgnacja parkowej roślinności poprzez cięcia pielęgnacyjne i sanitarne oraz mechaniczne wzmacnianie koron drzew, wycinka obumarłych drzew i krzewów oraz nasadzenia nowych roślin. Planowana jest także modernizacja istniejących alejek dla oraz elementy małej architektury – wylicza Wioletta Feret-Dędys, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych.

Termin zakończenia rewaloryzacji i rewitalizacji parku to koniec grudnia 2025 roku.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Igorek
Igorek
5 miesięcy temu

Błagam opanujcie się w mieście z tym zakupem ławek z drewnianym siedziskiem.Ładne rok dwa ale potem nikt tego z miasta nie konserwuje…po 5 latach zeschniete olejną malujecie.Kupcie normalne ławki z aluminium lub nierdzewki malowane proszkowo na dowolny kolor.raz na 10 lat można odświerzyć jak nowe .

Król Ćwieczek
Król Ćwieczek
5 miesięcy temu
Reply to  Igorek

Ławki z aluminium lub nierdzewki szybko,, wyparują” a tak się zrobi ławkę za 200 tys która sobie zgnije za dwa lata ale kasa zrobiona zostanie… To jest miś na miarę naszych możliwości