Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Policyjne rady przed pierwszym dzwonkiem

Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w pierwszych dniach września będą czuwać policjanci, którzy nie tylko przypomną najmłodszym obowiązujące przepisy, ale też udzielą ważnych rad.

– Wakacje dobiegają końca i rozpoczyna się rok szkolny. Od pierwszych dni września policjanci otoczą szczególną opieką dzieci i młodzież. Przypominamy jednak, że największa odpowiedzialność wciąż spoczywa na rodzicach, zwłaszcza tych najmłodszych dzieci. To oni powinni skupić uwagę na bezpieczeństwie swoich pociech, które od teraz będą na co dzień poruszać się po drogach. Pamiętajmy również, że nadal obowiązuje zasada sprawowania nad nimi opieki przez osobę, która ukończyła przynajmniej 10 lat – informują funkcjonariusze.

Należy pamiętać również o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze:

– przechodzeniu przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych, tj. przejściach dla pieszych, kładkach, przejściach podziemnych,
– zakazie wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd lub spoza pojazdu, innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
– zakazie przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
– zakazie przebiegania przez jezdnię,
– zakazie chodzenia po torowisku,
– zakazie wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, a także gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte,
– zakazie przechodzenia przez jezdnie w miejscu, gdzie jezdnię od chodnika dzieli urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda, np. barierki.

Rodzice i opiekunowie powinni przypomnieć sobie przepisy dotyczące podróżowania z dziećmi w samochodach. Zabronione jest przewożenie dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecko. Należy także pamiętać, że jeżeli auto wyposażone jest w poduszkę powietrzną dla pasażera i jest ona aktywna, zabronione jest przewożenie dziecka siedzącego w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.

– Bardzo ważną kwestią jest noszenie odblasków. Szybciej zapadający zmrok znacznie pogarsza widoczność na drodze, dlatego już dzisiaj zadbajmy o bezpieczeństwo. Nawet niewielki element odblaskowy sprawi, że pieszy będzie z daleka widoczny, dzięki czemu kierowca będzie mógł odpowiedni wcześniej zareagować. Przypominamy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem czy jezdnią – radzą policjanci.

google_news