Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Policyjny bezpieczny weekend

Policja rozpoczęła działania pod kryptonimem „Bezpieczny majowy weekend”. Akcja potrwa do niedzieli, 5 maja włącznie. Wzmożone kontrole na drogach prowadzone będą głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Funkcjonariusze nie tylko będą mierzyć prędkość, ale przede wszystkim sprawdzać stan trzeźwości kierujących.

Długi majowy weekend charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, dlatego też na drogach spodziewać się należy większej liczby patroli. Podczas akcji policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory oraz ze służbowych motocykli. Wzmożone działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Policjanci w tych dniach będą eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu; reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie; kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia; sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach; zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy czy samochód jest sprawny, zwróćmy uwagę na to czy wszystkie światła mamy sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny są uzupełnione. Pamiętajmy, aby wsiadać za kierownicę, gdy jesteśmy wypoczęci. W wydłużony majowy weekend może być zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno do zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kolejny raz zwracamy się z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, jak również innych, niewinnych osób poruszających się po drodze – przekonują policjanci.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o