Wydarzenia Cieszyn

Polski Ład dla powiatu cieszyńskiego. Które inwestycje zyskały wsparcie?

Fot. Pixabay.com

Do województwa śląskiego trafi 2 443 342 039,13 zł w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Zrealizowanych zostanie 336 inwestycji, z czego 21 w powiecie cieszyńskim.

Jakie pieniądze i na jakie zadania płyną do naszego regionu? Powiat Cieszyński otrzymał największe wsparcie – 13 320 000 zł na odtworzenie i rewitalizację zabytkowego spichlerza z XVIII wieku w Górkach Wielkich, który ma się zamienić w centrum edukacyjno-kulturalne „U Kossaków”. Gmina Skoczów dostała 8,1 mln zł na budowę świetlicy wielofunkcyjnej sportowo-rekreacyjnej wraz z zapleczem oraz boiskiem zewnętrznym przy Szkole Podstawowej w Kiczycach. Cieszyn postarał się o 5 mln zł na przebudowę ulicy Mickiewicza na odcinku od Alei Jana Łyska do budynku mieszkalnego pod adresem Mickiewicza 8. Wisła zyskała 5 mln zł na rozbudowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Wiśle. Ustroń za pieniądze z Polskiego Ładu zrealizuje dwie inwestycje. Pierwszą jest zakup trybuny teleskopowej wraz z dodatkowym wyposażeniem – 675 000 zł, drugą zagospodarowanie terenu wokół stawu kajakowego – 9 900 000 zł.

Miliony płyną też do Strumienia, gdzie za 7 012 500 zł powstanie nowy budynek dydaktyczny i przebudowany zostanie istniejący obiekt Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Bąkowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Co więcej, gmina Strumień otrzymała także 2 983 000 zł na rozbudowę systemu kanalizacji sanitarnej na terenie miasta i gminy wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Strumieniu. Sąsiednie Chybie zamierza zmodernizować boiska sportowe i infrastrukturę sportową przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zaborzu oraz Szkole Podstawowej w Mnichu, na co otrzymało 2 352 600 zł. Kolejne inwestycja w tym samorządzie, wsparta z pieniędzy rządowych, to adaptacja budynku byłej cukrowni przy ulicy Cieszyńskiej w Chybiu na Gminny Ośrodek Kultury – 4 900 000 zł. I jest jeszcze jedna, z dofinansowaniem 2 185 000 zł, a chodzi o budowę chodnika przy ulicy Wojska Polskiego w Mnichu wraz z miejscami postojowymi.

Również trzy powody do radości ma gmina Hażlach. Po pierwsze, dostała 1 330 000 zł na III etap rewitalizacji centrum Hażlacha, polegającej na przebudowie układu drogowego w centrum wsi, a także 2 401 496 zł na rozbudowę centrum sportowo-rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej w Pogwizdowie. Trzecim dofinansowanym zadaniem jest modernizacja Szkoły Podstawowej im. Księstwa Cieszyńskiego w Pogwizdowie przez termomodernizację, przebudowę kotłowni i zmianę poszycia dachowego – 2 210 000 zł. Gmina Istebna wywalczyła 4 465 000 zł na rozbudowę drogi gminnej Dzielec we wsi Istebna i 5 613 205,86 zł na modernizację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej poprzez przebudowę dachu wraz z pracami towarzyszącymi i dostosowaniem do wymogów przeciwpożarowych. Gmina Brenna pozyskała 5 356 692 zł na rozbudowę ulicy Hołcyna w Brennej, a ponadto 2 880 831 zł na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Brennej w rejonie ulicy Śniegociny, w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Na liście samorządów z dotacjami znalazły się również gmina Zebrzydowice, która otrzymała 4 972 500 zł na poprawę efektywności energetycznej budynków komunalnych, gmina Goleszów, która za 9 025 zł zamierza pracować nad uporządkowaniem gospodarki ściekowej na terenie gminy oraz gmina Dębowiec, która finansowy zastrzyk w wysokości 4,5 mln zł przeznaczy na modernizację sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Dębowcu. (kredo)

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek
Jurek
2 miesięcy temu

to jest pisowski przekręt a nie ład

Georg
Georg
2 miesięcy temu
Reply to  Jurek

Popieram,kolejny wał pisuarów,

chyba nie umiem sumować
chyba nie umiem sumować
2 miesięcy temu

Opisane miliony dla gmin w powiecie, dają kwotę dużo większą niż 21.

Filon
Filon
2 miesięcy temu

Bo wg ładu 2 plus 2 równa się pięć!