Wydarzenia Cieszyn

Półtora wieku cieszyńskiego pożarnictwa. Jubileuszowa gala na zdjęciach

Fot. Krzysztof Marciniuk

W pierwszą niedzielę września w Domu Narodowym w Cieszynie, odbyła się uroczystość z okazji 150-lecia cieszyńskiego pożarnictwa. Salę widowiskową wypełnili strażacy z nadolziańskiego grodu oraz ich goście.

Uczestników przywitał prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Czesław Dropczyński, a prezes OSP Cieszyn Bobrek, Paweł Przybyło, przedstawił historię ogniowej straży, która wzięła swój początek jesienią 1870 roku. Wtedy właśnie 40 mieszkańców, którym przewodził Edward Klemens, powołało ochotniczą straż pożarną. Pierwszym prezesem i naczelnikiem został Fritz Fulda, a pierwsza remiza mieściła się w drewnianym budynku przy ulicy Bielskiej. 20 lat później strażacy-ochotnicy ulokowali się w nowej strażnicy przy ulicy Limanowskiego. Na początku ubiegłego wieku (1903) powstawała straż ogniowa w gminie Bobrek, graniczącej z Cieszynem. I ta OSP jest obecnie najstarszą jednostką na terenie miasta. W 1914 roku z inicjatywy Klemensa Matusiaka powołano Krajowy Związek Polskich Straży Pożarnych na Śląsku Cieszyńskim z siedziba w Cieszynie. Wstąpiło do tej organizacji 49 jednostek OSP z obu stron Olzy.

Obecnie w Cieszynie działa sześć jednostek OSP, w dzielnicach Bobrek, Boguszowice, Krasna, Marklowice, Mnisztwo, Pastwiska. Skupiają blisko 300 członków. Podczas niedzielnej uroczystości najaktywniejsi otrzymali odznaki Zasłużony dla Pożarnictwa miasta Cieszyna. Były też medale pamiątkowe z okazji 150-lecia. Medalem im. Klemensa Matusiaka wyróżniono Karola Baszczyńskiego. Nie zabrakło gratulacji i życzeń, m.in. od burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz i starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka.

Po gali w Domu Narodowej, na rynku odbyło się przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Cieszynie Pastwiskach.

Zdjęcia: Krzysztof Marciniuk

google_news