Wydarzenia Wadowice

Pomnik na 700-lecie Witanowic

Od miesięcy odbywają się różne wydarzenia związane z obchodami siedemsetlecia wsi i parafii Witanowice. Dziś (9 lipca) nastąpił ich kulminacyjny i najbardziej uroczysty moment – odsłonięcie pomnika, który odtąd będzie przypominał o tej pięknej rocznicy, a także upamiętniał miejsce, gdzie znajdował się poprzedni witanowicki kościół.

Była to drewniana świątynia wybudowana w 1663 roku, która w 300 lat później doszczętnie spłonęła. – Noc trzynastego lipca tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego trzeciego roku pamięta wielu z nas. Nie sposób zapomnieć trzasków upadających w pożarze krokwi i odgłosu pękającego serca dzwonu, który przez setki lat oznajmiał wiernym czas modlitwy – mówił prowadzący uroczystość ksiądz Adam Pietras, który pochodzi z witanowickiej parafii.

Jubileuszowa niedziela rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza biskupa Damiana Muskusa. Po nabożeństwie zebrani przeszli na plac, który pozostał po starym kościele. Tam nastąpiło odsłonięcie pomnika ufundowanego przez parafian, górników i proboszcza parafii w Witanowicach – księdza kanonika Józefa Wróbla. Przecięcia wstęgi dokonali wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz biskup, który następnie poświęcił pomnik. – Nawet Kalwaria Zebrzydowska nie może się poszczycić takim pięknym jubileuszem. W tym roku obchodzi czterechsetlecie lokacji miasta, a więc jesteście o trzysta lat starsi. To naprawdę powód do wielkiej dumy i radości – podkreślał hierarcha.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie srebrnego Krzyża Zasługi księdzu Józefowi Wróblowi, a brązowego sołtysowi Witanowic Janowi Kwarciakowi. Nadanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeniami udekorował obu panów wojewoda Piotr Ćwik. – Jestem tak bardzo zaskoczony. Z ogromną wdzięcznością i wielką pokorą przyjmuję to jakże zaszczytne dla mnie odznaczenie. W wyróżnieniu tym umieszczam całą wspólnotę, w której dane mi jest być od prawie trzydziestu lat. To dzięki Wam, drodzy parafianie, dzisiaj możemy odbierać ten honor wieńczący nasz wysiłek i pracę dla wspólnego dobra – powiedział proboszcz. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska. 

google_news