Wydarzenia Bielsko-Biała

Pomnikowy klon

Fot. Marcin Płużek

Rosnący w parku za ratuszem ponadstuletni klon polny został uznany za pomnik przyrody. To pierwsze drzewo tego gatunku w Bielsku-Białej, jakie zostało objęte tą formą ochrony.

Zazwyczaj jako pomniki uznaje się potężne i strzeliste dęby, lipy, jawory czy platany. Rzadziej drzewa bardziej pospolitych gatunków, na dodatek nie tak okazałe wizualnie. Pomnikowy klon na pierwszy rzut oka na pomnik nie wygląda. Jest mocno pochylony, a jego pień ma kilka odgałęzień, czyniąc z niego bardzo rosochate drzewo. Mimo to zasługuje na taką właśnie ochronę, a projekt stosownej uchwały został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Drzewo spełnia wszystkie parametry pomnikowego okazu, a – wbrew pozorom – gatunek ten nie występuje w Bielsku-Białej zbyt licznie.

Poza tym ekspertyza dendrologiczna wykazała, że drzewo – choć ma drobne wypróchnienia i posusz w koronie – jest zdrowe, witalne i nie zostało zaatakowane przez grzyby. Może więc rosnąć jeszcze wiele lat. To, że pojawi się na nim tabliczka oznaczającą pomnik przyrody, sprawi z pewnością, że więcej osób odwiedzających park za ratuszem przyjrzy mu się dokładniej i doceni jego walory. Dobrze by jednak było, gdyby obok pojawiła się też krótka informacja o tym, z jakim drzewem mamy do czynienia, bo na pewno wiele osób będzie miało problem z właściwym określeniem jego gatunku.

Klon polny będzie trzecim pomnikiem przyrody, jaki można zobaczyć na terenie niewielkiego parku. Pozostałe to wiekowy grab oraz… głaz narzutowy, jaki przywędrował w te strony (znaleziono go w Straconce) ze Skandynawii wraz z lodowcem jakieś pół miliona lat temu. To właśnie ten granitowy głaz został wiele lat temu uznany za pomnik przyrody nieożywionej.

Dodajmy, że niedługo zmieni się wygląd parku za ratuszem. Jak już informowaliśmy władze miasta zrezygnowały z jego rewitalizacji według przyjętego kilka lat temu projektu, lecz przygotowywana jest nowa koncepcja. Zakłada ona znacznie mniejszą ingerencję w środowisko naturalne parku niż było to przewidziane we wcześniejszym projekcie. Uwzględnione zostaną wytyczne wynikające z ubiegłorocznego zarządzenia prezydenta miasta dotyczące ochrony drzew i krzewów.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments