Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Pompy ciepła, kiedy warto w nie zainwestować?

Proces regulowania temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, użytkowych i przemysłowych to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania zimą. Jednak aby ciepło skutecznie docierało do wychłodzonych miejsc, konieczny jest zespół urządzeń. Jednym z nich jest pompa ciepła. Czym dokładnie jest taki sprzęt i z jakiego względu warto zainwestować w wysokiej jakości urządzenie?

Tradycyjny system ogrzewania pomieszczenia opiera się na wytworzeniu bardzo wysokiej temperatury, sięgającej nawet 2000 stopni, która przekłada się dopiero na podniesienie ciepła w mieszkaniu lub biurze do 20 stopni Celsjusza. To mało efektywny i drogi sposób wykorzystania energii. Pompa ciepła jest interesującą alternatywą dla tego typu przestarzałych systemów cieplnych.

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, którego praca nie polega wcale na wytworzeniu energii cieplnej. Urządzenie wykorzystuje naturalne źródła ciepła, takie jak grunt, wody termalne, powietrze i podobne. Za pomocą parownika pompa wychwytuje ponadnormatywne wartości energii cieplnej i przetwarza ją w sprężarce.

Po sprężeniu, ciepło wędruje do specjalnego skraplacza, który emituje je na ogrzewane pomieszczenie, zwiększając temperaturę. Co ważne, nadmiarowa wartość energii wraca do pompy, jest przechowywana i przerabiana, aby wykorzystać je w dogodnym momencie. Do pracy tego nowoczesnego urządzenia wystarczy energia elektryczna (którą możemy np. pozyskać z zainstalowanych wcześniej paneli fotowoltaicznych).

Dlaczego pompa ciepła to dobry zakup?

Przede wszystkim pompa ciepła to świetny sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie pomieszczenia. Nie wymaga ona bowiem żadnych surowców do wytworzenia temperatury. Nie emituje także żadnych spalin do atmosfery, będąc jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania ciepła.

Urządzenie jest także bardzo wygodne w eksploatacji (nie musimy dorzucać do niego opału, tak jak w przypadku standardowych pieców) oraz nie wymaga przystosowanego pomieszczenia do jego instalacji (np. rozbudowanych kotłowni). Do tego jest wyjątkowo efektywne, gdyż emituje dokładnie tyle energii, ile w danym momencie jest nam potrzebne.

Gdzie warto wykorzystać pompy ciepła?

Pompy ciepła tego typu możemy wykorzystać w wielu miejscach. Świetnie sprawdzą się w ogrzewaniu domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Możesz zastosować je również w budynkach biurowych, nawet o sporej powierzchni (konieczna będzie wtedy pompa o większej mocy). Na rynku dostępne są również przemysłowe pompy ciepła, które adresowane są do właścicieli powierzchni magazynowych, przemysłowych i produkcyjnych, wymagających ogrzewania. We wszystkich wariantach urządzenie będzie ekologiczną i bardzo oszczędną inwestycją!

Pamiętajmy, że im większe zapotrzebowanie na energię cieplną tym szybciej pompa się zwróci. Badania pokazują, że koszt inwestycji zacznie się spłacać już po 5 do 15 lat eksploatacji.

Profesjonalny montaż pomp ciepła tylko w Kliwent.eu

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
EKO
EKO
2 lat temu

pompa ciepła sprawdzi sie jeśli masz dom pasywny 20cm styropian i okna 3 komorowe najlepiej jeszcze ogrzewanie podłogowe itp.! Jesli nie masz pasywnego termosu to przy ujemnej temp. bufor i grzałka elektryczna do wsparcia bo pompa nie wydoli

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Bilans proszę autorów artykułu a nie tylko mowa o obniżeniu rachunków za energię elektryczną, która – nie dostrzeżono -, że jest coraz droższa. Ta ekologia ma cenę a podane szerokie widełki zwrotu inwestycji są oczywiście bezpieczne dla piszących. Np. w czasie 15 lat jakie koszty w drugą stronę, na serwisowanie?