Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec Sucha Beskidzka Oświęcim

Ponad trzysta osób sprzątało Babią Górę

Co można znaleźć w górach? Butelki po piwie, pety, chusteczki, opakowania po batonikach, a nawet… podeszwy, rękawiczki, czapkę czy skarpetki. „Fanty” te trafiły na szczęście do worków na śmieci podczas majowej odsłony akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024”.

Akcja organizowana jest co roku przez bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W kwietniu sprzątano szlaki Klimczoka, o czym pisaliśmy, a w minioną sobotę, 18 maja, wolontariusze wyruszyli po śmieci na trasy Babiej Góry.

Tym razem w akcji wzięło udział 331 osób, w tym 231 dzieci i młodzieży. Były to następujące grupy: członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej, Klub Górski PTT „Razem przez świat”, Szkolne Koło PTT „Everest” ze Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej, Szkolne Koło PTT „Groniczki” z SP nr 1 w Kozach, Szkolne Koło PTT „Halniaki” z SP nr 2 w Kozach, podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Oświęcimiu i Żywcu, wspierani przez wolontariuszy z Aluprof S.A., Oddział PTT w Chrzanowie ze swoimi Szkolnymi Kołami Krajoznawczymi, młodzież ze szkół podstawowych w Jankowicach, Zagórzu, Chrzanowie (SP nr 3 i SP nr 8), młodzież ze szkół średnich – ZSECH w Trzebini i I LO w Chrzanowie, uczniowie SP nr 3 w Libiążu i SP nr 8 w Trzebini, Oddział PTT w Nowym Sączu wraz z młodzieżą z SP nr 2 w Kamionce Wielkiej i działającej przy niej 7 NDWp „Strażnicy Puszczy” Związku Harcerstwa Polskiego, a także przedstawiciele sponsorów: pracownicy Grupy Kęty z Aluprof S.A., rodzinna ekipa z Alupol Packing S.A. i grupka z Refresco sp. z o.o.

Wszystkie grupy prowadzone były przez przewodników górskich z Koła Przewodników PTT przy Oddziale PTT w Bielsku-Białej oraz z oddziałów w Chrzanowie i Nowym Sączu.

– Napotykani turyści kierowali pod naszym adresem wiele dobrych słów. Usłyszeć od innych „dziękuję” za to co robimy było bezcenne i radowało nasze serca. Znaleźli się nawet tacy, którzy nam pomagali – mówi Marta, jedna z uczestniczek akcji.

Niezwykle gościnnie przywitali uczestników akcji na Polanie Odkrywców w Zawoi Markowej pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Na chętnych czekała też możliwość odwiedzenia wystawy stałej oraz ogrodu roślin babiogórskich przy dyrekcji BgPN. Natomiast na ognisku można było upiec kiełbaski i nawodnić się napojami izotonicznymi. – Okazało się, że przynieśliśmy łącznie nieco ponad 1500 litrów śmieci, które zostały zabezpieczone przez pracowników BgPN – mówi Szymon Baron, prezes bielskiego oddziału PTT.

Patronat medialny nad akcją sprawują portal informacyjny beskidzka24.pl oraz „Kronika Beskidzka”. Akcję wspierają sponsorzy: Grupa Kęty S.A. (główny partner), Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. z Chybia, producent napojów – firma Refresco sp. z o.o. z Kęt oraz MWterm z Łodygowic.

Zdjęcia: organizatorzy i uczestnicy akcji

google_news